3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230, Off-White, 2 kg (4.4 lb), 6/Case
| UPC | 00048011532714 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046534 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 is a high-performance and plasticizer-resistant formula that offers a strong hold on a variety of materials, including wood, metals, ABS, PC, polyacrylic, polypropylene, polyethylene, FRP, aluminum, and glass. It is ideal for creating strong bonds with minimal clamping or fixturing within furniture assembly, cabinetry, appliance repair, electronics, automotive interiors, and glass applications. It features 4 minutes of open working time when joining similar and dissimilar substrates together to allow for project adjustment and repositioning. Designed for dispensing with the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Applicator, this 100% solids adhesive can also be kept at optimum temperature using the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Preheater for easy swap-outs.
- STRONG ADHESIVE: Bonds a variety of materials including plastics, glass, ceramic, fabric, and metal
- HIGHLY VERSATILE: Ideal for furniture, cabinetry, appliances, electronics, automotive interiors, ceramics, and glass applications
- HIGH-TEMPERATURE RESISTANCE: Can be used to bond many heat-sensitive materials
- ALL-IN-ONE SOLUTION: Features a one-part adhesive that can be sprayed or rolled onto surfaces
- AMPLE OPEN TIME: Provides up to 4 minutes of working time as the product cools to reposition and adjust surfaces
- FAST SET TIME: Offers handling strength in approximately 150 seconds (lower temperatures may shorten open and set times)
| 3M ID | 7000046534 |
|---|---|
| Part number | TS230 |
| Keywords | 3M, Scotch-Weld, PUR Adhesive, TS230, adhesive, polyurethane, moisture-curing, urethane adhesive, strong bonds, hot melt, fast set time, 4-minute work time, bonding wood, bonding plastic, automotive bonding, electronics bonding, heat resistance, versatile adhesive, furniture bonding, cabinetry bonding, panel bonding, headliner bonding, edge banding, profile wrapping, glass bonding, metal bonding, ceramic bonding, fabric bonding, decorative glass attachment, ceramic parts attachment, molding and trim attachment, veneer attachment, insulated panel attachment, composites panel attachment, countertop bonding, table bonding, shelving bonding, desk bonding, mechanical fasteners alternative, dispensing adhesive, strong adhesive, industrial adhesive, adhesive for manufacturing, adhesive for commercial solutions, adhesive for electronics, automotive adhesive, energy adhesive, appliance adhesive, building maintenance adhesive |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Curing Hot Melt Adhesives |
| Color Family | Multi-color |
| Hardness | 45 Shore D |
| Product Color | White |
| Product Number | TS230 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 to 80 Degree Fahrenheit |
| Storage Temperature (Celsius) | 16 to 27 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Metric Gross Weight | 2.046 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 35.941 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.462 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 749.9500215535865 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.510657884302596 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 4.400426753210157 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 12289.479 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.996 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 35.941 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.462 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | BAG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2576.863067111961 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.90701181768115 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.402560519260938 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.5748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.866141732283463 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.669291338582678 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 42227.22 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.112 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.976 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.294 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.53 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.271 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BAG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79330.86732315196 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 742.9578235630374 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 633.6614524622626 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.3 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 287.424 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


