3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230, Black, 5 Gallon Drum (36 lb), 1/Drum
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 offers the initial fast speed of a hot melt with urethane for added strength, making it ideal for creating strong bonds with little-to-no clamping or fixturing. It features a 4-minute work time for joining parts together followed by 2.5 minutes of handling strength to allow for adjustment. 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 is effective across a wide range of service temperatures and is ideal for bonding wood, ABS, PC, polyacrylic, polypropylene, polyethylene, FRP, aluminum, and glass. It is also an attractive solution in a range of applications, from woodworkers looking for an alternative to mechanical fasteners, to plastic, glass, and metal material assembly in automotive, electronics, and other industries.
Special Price
$55.05
Regular Price
$64.76
| UPC | 00021200895838 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121361 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 is a highly versatile and plasticizer-resistant formula that creates a secure seal on a variety of uses in furniture, cabinetry, appliances, electronics, automotive interiors, ceramics, and glass applications while offering a plasticizer-resistant formula that combines the initial bond of a hot melt with the strength of a urethane adhesive. Allowing 4 minutes of open working time, the product can be used on various materials, including plastics, glass, ceramic, fabric, and metal. 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 is effective across various service temperatures, can be sprayed or rolled onto surfaces, and requires no mixing or guesswork.
- PROFESSIONAL-GRADE ADHESIVE: Bonds a variety of materials including plastics, glass, ceramic, fabric, and metal
- HIGHLY VERSATILE: Ideal for furniture, cabinetry, appliances, electronics, automotive interiors, ceramics, and glass applications
- HIGH-TEMPERATURE RESISTANCE: Can be used to bond many heat-sensitive materials
- ALL-IN-ONE SOLUTION: Features a one-part adhesive that can be sprayed or rolled onto surfaces
- AMPLE OPEN TIME: Provides up to 4 minutes of working time as the product cools to reposition and adjust surfaces
- FAST SET TIME: Offers handling strength in approximately 150 seconds (lower temperatures may shorten open and set times)
| 3M ID | 7000121361 |
|---|---|
| Keywords | bonding wood abs pc polyacrylic polypropylene polyethylene frp aluminum glass hot melt urethane easy 250 applicators one component plastics plastic high temp resistance roll on spray furniture cabinetry assembly construction cabinetmaking specialty vehicle appliances electronics automotive interior ceramics glass applications extended open time long one part |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Curing Hot Melt Adhesives |
| Color Family | Black |
| Hardness | 45 Shore D |
| Product Color | Black |
| Product Number | TS230 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 to 80 Degree Fahrenheit |
| Storage Temperature (Celsius) | 16 to 27 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 182 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 18.461 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.027777778 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | LBS |
| Unit of Use - Unit | LB |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1892.3072491814276 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.69953822195025 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 35.99928279216866 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31009.36 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.461 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.329 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | LBS |
| Shipper - Item Unit | LBS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1516.7803638319579 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1295.9741805180718 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 587.844 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | LBS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

