3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TE200, Off-White, 1/10 Gallon Cartidge, 5 Bottle/Case
| UPC | 00051115251641 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000905 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Low Viscosity for Very Thin Bond Lines
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TE200 offers the initial fast speed of a hot melt with urethane horse power for added strength. The 100% solids adhesive creates very thin bond lines (0.001" to 0.003") on wood and is ideal for creating strong bonds with little to no clamping or fixturing. Designed with very low viscosity, it should be dispensed with the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Applicator. The adhesive can be kept at optimum temperature using the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Preheater for easy swap out. It features a 4 minute open time for joining parts together followed by 120 seconds to handling strength to allow for subsequent processing.
Recommended Applications
Wood or plastic for furniture and cabinetry
Edge moldings and trim for countertops, tables, shelving and desks
Wood or MDF drawer bottoms, backs and facings
Thin bond line applications in woodworking
Understanding 3M™ Scotch-Weld™ Polyurethane Reactive (PUR) Adhesives
3M™ Scotch-Weld ™ PUR Adhesives are one-component, moisture-curing urethane adhesives that are applied warm to create dramatically strong bonds to a variety of substrates such as wood, fiber reinforced plastic (FRP) and many other plastics to themselves, to metal and to glass. Fast-acting strength begins to build as the adhesives cool for rapid, convenient application with minimal downtime from clamping or fixturing. These adhesives can be extruded from hand held or bench mounted 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive Applicators.
PURs offer attractive options: from woodworkers searching for thin bond lines and replacing unsightly mechanical fasteners, to plastic, glass and metal materials assembly in automotive, electronics, general assembly and many other industries.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- 120 seconds set time
- Creates high-strength bonds that are plasticizer resistant
- Bonds to a variety of materials, including wood and many plastics
- 100% solids formula with no VOCs
- Low viscosity for very thin bond lines or for covering large surfaces
- 4 minute open time for joining parts together
- Contains UV dye to easily inspect the bond line with a black light
- Creates very thin bond lines (0.001" to 0.003") on wood
- Designed for use with the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Applicator and unique disposable nozzles
| 3M ID | 7000000905 |
|---|---|
| Part number | TE200 |
| Keywords | 3M, 3M Scotch-Weld PUR Adhesive TE200, PUR Adhesive, urethane adhesive, wood adhesive, plastic adhesive, low viscosity adhesive, thin bond lines, high-strength bonds, plasticizer resistant, no VOC adhesive, woodworking adhesive, furniture adhesive, cabinetry adhesive, edge moldings adhesive, trim adhesive, drawer adhesive, moisture-curing adhesive, fast-acting adhesive, industrial adhesive, adhesive dispenser, adhesive applicator, automotive adhesive, commercial solutions adhesive, electronics adhesive, manufacturing adhesive, transportation adhesive, appliance adhesive, bonding and assembly adhesive, building maintenance adhesive, consumer electronics adhesive, defense adhesive, equipment maintenance adhesive, facility maintenance adhesive, marine adhesive, metalworking adhesive, oil and gas adhesive, personal recreation vehicles adhesive, rail adhesive, rig fabrication adhesive, adhesive for plastic, adhesive for metal, adhesive for glass, rapid application adhesive |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Curing Hot Melt Adhesives |
| Color Family | White |
| Hardness | 60 Shore D |
| Product Color | White |
| Product Number | TE200 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 to 80 Degree Fahrenheit |
| Storage Temperature (Celsius) | 16 to 27 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 8.85 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.901574803 |
| Base - Metric Gross Weight | 382.378 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.479 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 4.83 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.976441905639717 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8429991888972912 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7566705762709368 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.85 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.9015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.524 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 343.22 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.479 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 4.83 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 355.28396056792116 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.669390713075707 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.783132419092499 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5822.061 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.118 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.716 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.177 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70177.30570894212 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 890.6675392269054 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 681.0035186438431 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 35.43307086614173 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.15 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 308.898 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.9 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |


