3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TE100, Off-White, 1/10 Gallon Cartidge, 5 Bottle/Case
| UPC | 00051115251610 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028590 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fast Set Time for Fast-Paced Processes and Productivity
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TE100 offers the initial fast speed of a hot melt with urethane horse power for added strength. The one component adhesive creates very thin bond lines (0.001" to 0.003") on wood and is ideal for creating strong bonds with little to no clamping or fixturing. Designed for dispensing with the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Applicator, this 100% solids adhesive can be kept at optimum temperature using the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Preheater for easy swap out. It features 120 seconds open time for joining parts together followed by 60 seconds to handling strength to allow for subsequent processing.
Recommended Applications
Wood or plastic for furniture and cabinetry
Edge moldings and trim for countertops, tables, shelving and desks
Wood or MDF drawer bottoms, backs and facings
Thin bond line applications in woodworking
Understanding 3M™ Scotch-Weld™ Polyurethane Reactive (PUR) Adhesives
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesives are one-component, moisture-curing urethane adhesives that are applied warm to create dramatically strong bonds to a variety of substrates such as wood, fiber reinforced plastic (FRP) and many other plastics to themselves, to metal and to glass. Fast-acting strength begins to build as the adhesives cool for rapid, convenient application with minimal downtime from clamping or fixturing. These adhesives can be extruded from hand held or bench mounted 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive Applicators.
PURs offer attractive options: from woodworkers searching for thin bond lines and replacing unsightly mechanical fasteners, to plastic, glass and metal materials assembly in automotive, electronics, general assembly and many other industries.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Fast 60 second set time for fast-paced processes and productivity
- Creates high-strength bonds that are plasticizer resistant
- Bonds to a variety of materials, including wood and many plastics
- 100% solids formula with no VOCs
- 120 second open time for joining parts together
- One component adhesive for easy application with no mixing or guesswork
- Contains UV dye to easily inspect the bond line with a black light
- Creates very thin bond lines (0.001" to 0.003") on wood
- Designed for use with the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Applicator and unique disposable nozzles
| 3M ID | 7000028590 |
|---|---|
| Part number | TE100 |
| Keywords | polyurethane reactive adhesives hot melt curing wood plastic metal bonds fast setting single component dissimilar material multi-material furniture woodworking cabinetry trim UV dye |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Curing Hot Melt Adhesives |
| Color Family | White |
| Hardness | 60 Shore D |
| Product Color | White |
| Product Number | TE100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 to 80 Degree Fahrenheit |
| Storage Temperature (Celsius) | 16 to 27 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 8.85 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.901574803 |
| Base - Metric Gross Weight | 379.657 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.479 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 4.83 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.976441905639717 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8370004107432407 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7098884842353058 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.85 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.9015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.524 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 322.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.479 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 4.83 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 355.28396056792116 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.7509617500841115 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.549442421176529 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5822.061 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.155 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.61 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.177 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70421.40068532106 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 884.0536713613591 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 638.8996358117753 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 35.43307086614173 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.154 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 289.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.9 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |


