3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive EZ250150, Off-White, 5 Gallon (36 lb), Drum
| UPC | 00051115235603 |
|---|---|
| 3M ID | 7010367590 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Creating Strong Bonds on Wood, Plastics, Glass and Metal
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive EZ250150 with no VOCs offers the initial fast speed of a hot melt with urethane horse power for added strength. The 100% solids adhesive is ideal for creating strong bonds on wood, plastics, glass and metal with little to no clamping or fixturing. Designed for dispensing with the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Applicator, this adhesive can be kept at optimum temperature using the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Preheater for easy swap out. It features 4 minutes open time for joining parts together followed by 150 seconds to handling strength to allow for subsequent processing.
Recommended Applications
Wood or plastic bonding for furniture and cabinetry
Edge banding and profile wrapping
Panel and headliner bonding in automotive interiors
Plastic bonding in appliances and electronics
Insulated and composites panel attachment
Decorative glass and ceramic parts attachment
Molding and trim for countertops, tables, shelving and desks
Attachment of veneers, fabrics and canvas
Understanding 3M™ Scotch-Weld™ Polyurethane Reactive (PUR) Adhesives
3M™ Scotch-Weld ™ PUR Adhesives are one-component, moisture-curing urethane adhesives that are applied warm to create dramatically strong bonds to a variety of substrates such as wood, fiber reinforced plastic (FRP) and many other plastics to themselves, to metal and to glass. Fast-acting strength begins to build as the adhesives cool for rapid, convenient application with minimal downtime from clamping or fixturing. These adhesives can be extruded from hand held or bench mounted 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive Applicators.
PURs offer attractive options: from woodworkers searching for thin bond lines and replacing unsightly mechanical fasteners, to plastic, glass and metal materials assembly in automotive, electronics, general assembly and many other industries.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- 150 seconds set time
- Creates high-strength bonds that are plasticizer resistant
- Bonds to a variety of materials, including wood, plastics, glass and metal
- 100% solids formula with no VOCs
- 4 minute open time for joining parts together
- Can be sprayed or roll coated onto surfaces
- One component adhesive for easy application with no mixing or guesswork
- Designed for use with the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Applicator and unique disposable nozzles
| 3M ID | 7010367590 |
|---|---|
| Part number | EZ250150 |
| Keywords | bonding wood abs pc polyacrylic polypropylene polyethylene frp aluminum glass hot melt urethane easy 250 applicators one component plastics plastic high temp resistance roll on spray furniture cabinetry assembly construction cabinetmaking specialty vehicle appliances electronics automotive interior ceramics glass applications extended open time long one part easy |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Curing Hot Melt Adhesives |
| Color Family | Multi-color |
| Hardness | 45 Shore D |
| Product Color | White |
| Product Number | EZ250150 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 to 80 Degree Fahrenheit |
| Storage Temperature (Celsius) | 16 to 27 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 182 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 17.00787402 |
| Base - Customary Length Dimension | 14.13385827 |
| Base - Customary Width Dimension | 14.13385827 |
| Base - Metric Gross Weight | 18.461 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.432 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.359 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.359 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.027777778 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | LBS |
| Unit of Use - Unit | LB |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3397.6189999624094 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.69953822195025 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 36.00148741479051 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.007874015748033 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 55.677 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 18.461 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.33 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.432 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.359 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.359 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | LBS |
| Shipper - Item Unit | LBS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78842.67737039411 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 782.6410307563154 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 648.0267734662292 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.292 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 293.94 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 18 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | LBS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


