3M™ Scotch-Weld™ Metal Primer 3901, Red, 0.5 Pint, 12 Can/Case
| UPC | 00021200210877 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000907 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Improves Glass and Metal Adhesion and Resistance
3M™ Scotch-Weld™ Metal Primer 3901 is a one-component, metal and glass primer designed for applications using 3M™ Scotch-Weld™ film and liquid structural adhesives. Formulated to improve metal and glass adhesion, this film and liquid adhesive primer simplifies production scheduling by protecting the cleaned surfaces until the bonding operations can be completed. This product also offers resistance to environmental exposure as well as provides improved corrosion protection to metal. 3M™ Scotch-Weld™ Metal Primer 3901 features low viscosity for ease-of-application and ensures complete wetting of the film adhesive to adhered surfaces, providing an ideal application surface.
Recommended Applications
Glass and metal applications
Protects Cleaned Surfaces until Bonding Operations can be Completed
For those applications using 3M™ Scotch-Weld™ Structural Adhesives, 3M™ Scotch-Weld™ Metal Primer 3901 ensures that surfaces remain relatively free of oxidation until the bonding application is completed. Protection from and resistance to corrosion and environmental exposure is key to successful, long-lasting adhesion.
What are Epoxy Adhesives?
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which also includes polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited work life (open time) where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesives are widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. They are used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxies flexible or rigid, transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which epoxy adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
Industrial uses for epoxies range widely and, in addition to adhesives, include coatings and composite materials like carbon fiber and glass-reinforced composites. They are the preferred choice due to their ability to flow and conform to the work area, strong adhesion, chemical and heat resistance and exceptional mechanical and electrical insulating properties.
- Improves glass and metal adhesion and resistance to environmental exposure for epoxy and urethane structural adhesives
- Offers improved corrosion protection to metal for long-lasting performance
- Protects cleaned surfaces until bonding operations can be completed
- Ensures complete wetting of film adhesive to adhered surfaces
- Easy application and quick drying
| 3M ID | 7000000907 |
|---|---|
| Keywords | Structural adhesive improves metal and glass adhesion increases environnmental resistance |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Clean-up | Methyl Alcohol |
| Color Family | Red |
| Product Number | 3901 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 5.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.407992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.407874016 |
| Base - Metric Gross Weight | 220.899 G |
| Base - Metric Height Dimension | 132.08 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 61.163 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 61.16 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 30.14572958279775 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.48699893254377274 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.42999400541062893 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.407992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.4078740157480314 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.494 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 195.042 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 132.08 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 61.163 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 61.16 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 555.2989846137173 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.441907301042123 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.1610215577479845 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9099.72 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.922 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.341 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.157 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.21 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 862.0074451428713 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 650.1520296736913 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 294.904 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1512 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1512 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |

