3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive DP8407NS, Gray, 490 mL Duo-Pak, 6/Case
| UPC | 00638060146439 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179480 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive 8407NS is a professional-grade structural adhesive offering high overlap shear and peel strength, good impact resistance, and durability. It is ideal for industrial applications requiring permanent, high-strength bonds with minimal surface preparation. This adhesive is designed to resist corrosion and join bare metals like aluminum, cold-rolled steel, copper, brass, bronze, and many types of plastics. Additionally, it provides excellent bond strength and impact resistance, down to a temperature as low as -40 °F (-40 °C). 3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive 8407NS is available in both bulk or a Duo-Pak (DP); when using this adhesive in Duo-Pak form, rely on 3M Applicators for convenient and accurate metering, mixing, and dispensing.
- PROFESSIONAL-GRADE ADHESIVE: Bonds to bare, oily metals, as well as a wide variety of other materials, including most plastics
- VERSATILE APPLICATION: Ideal for specialty vehicles, HVAC, signage, appliances, and metal fabrication
- FOR POWDER COATING OR PAINTING: Withstands powder coat and paint bake cycles up to 400 °F (200 °C) for at least 30 minutes
- TOUGH AND LASTING BONDS: Offers high durability and impact strength in a temperature as low as -40 °F (-40 °C)
- TIME TO ADJUST: Offers up to 7 minutes of project adjustment time
- CURING TIME: Fully cured in approximately 24 hours at a temperature of 73 °F (23 °C)
- LITTLE PREP TIME: Works with minimal surface preparation, such as slightly oily metal bonding
| 3M ID | 7100179480 |
|---|---|
| Part number | DP8407NS |
| Keywords | 3M, Scotch-Weld, Metal Bonder, Acrylic Adhesive, DP8407NS, structural adhesive, high-strength bonds, industrial adhesive, resistant to corrosion, bond bare metals, aluminum adhesive, cold-rolled steel adhesive, copper adhesive, brass adhesive, bronze adhesive, impact resistance adhesive, durable adhesive, high overlap shear strength, peel strength, minimal surface preparation, adhesive for oily metals, versatile adhesive, HVAC adhesive, metal fabrication adhesive, signage adhesive, appliance adhesive, powder coating adhesive, paint bake cycle adhesive, tough bonds, lasting bonds, temperature-resistant adhesive, non-sag formula, moderate viscosity adhesive, room temperature stable adhesive, long shelf life adhesive, automotive adhesive, commercial solutions adhesive, construction adhesive, electronics adhesive, manufacturing adhesive, transportation adhesive, appliance bonding, defense adhesive, industrial maintenance adhesive, marine adhesive, woodworking adhesive. |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Number | DP8407NS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.696 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.89 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 110.25001183860635 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.534417344806748 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.534417344806748 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1806.674 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.696 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 663.5907445043237 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.158901041479158 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.20429944621864 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10874.304 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.608 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.175 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.248 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.216 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1227.9748003697682 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1067.698735761362 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 484.3 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 696 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 696 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 116 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 29 |


