3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive Bead Free 8407NS, Gray, Part A, 1 Gallon, 4 Can/Case
| UPC | 00638060146583 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179264 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive 8407NS is a professional-grade structural adhesive offering high overlap shear and peel strength, good impact resistance, and durability. It is ideal for industrial applications requiring permanent, high-strength bonds with minimal surface preparation. This adhesive is designed to resist corrosion and join bare metals like aluminum, cold-rolled steel, copper, brass, bronze, and many types of plastics. Additionally, it provides excellent bond strength and impact resistance, down to a temperature as low as -40 °F (-40 °C). 3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive 8407NS is available in both bulk or a Duo-Pak (DP); when using this adhesive in Duo-Pak form, rely on 3M Applicators for convenient and accurate metering, mixing, and dispensing.
- PROFESSIONAL-GRADE ADHESIVE: Bonds to bare, oily metals, as well as a wide variety of other materials, including most plastics
- VERSATILE APPLICATION: Ideal for specialty/recreational vehicles, HVAC, signage, appliances, and metal fabrication
- FOR POWDER COATING OR PAINTING: Withstands powder coat and paint bake cycles up to 400 °F (200 °C) for at least 30 minutes
- HIGH SHEAR STRENGTH: Offers high shear, peel and impact strength for a tough and lasting bond
- EXCELLENT BOND STRENGTH: Maintains a durable bond in temperatures as low as -40 °F (-40 °C)
- FAST HANDLING TIME AND CURE: Offers rapid strength build-up at room temperature with 6 minutes of working time before fully curing
- MINIMAL SURFACE PREPARATION: Ideal for industrial applications with minimal surface preparation, such as slightly oily metal bonding
| 3M ID | 7100179264 |
|---|---|
| Part number | 8407NS |
| Keywords | 3m scotch weld metal bonder acrylic adhesive dp8407ns gray structural duo pak dp aluminum cold rolled steel copper brass bronze oily metal plastics spot welding mechanical fasteners |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Product Number | 8407NS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 7.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.82007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.818897638 |
| Base - Metric Gross Weight | 4.716 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.323 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 353.4411655437484 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 10.397000284638827 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 9.59892689552957 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.820078740157481 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.818897637795276 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5791.863 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 4.354 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.323 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2811.7336943335304 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 43.69919185369013 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.39999998236302 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.1248031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 46076.06 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 19821.62 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 17417.947 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.212 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 40.957 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82626.14950426751 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1098.999967746371 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 921.6005992340656 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.354 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 418.031 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 104.14 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 96 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


