3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive 8407NS, Bead Free, Gray, Part A, 5 Gallon (Pail), Drum
| UPC | 00638060146590 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179442 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive 8407NS is a professional-grade structural adhesive offering high overlap shear and peel strength, good impact resistance, and durability. It is ideal for industrial applications requiring permanent, high-strength bonds with minimal surface preparation. This adhesive is designed to resist corrosion and join bare metals like aluminum, cold-rolled steel, copper, brass, bronze, and many types of plastics. Additionally, it provides excellent bond strength and impact resistance, down to a temperature as low as -40 °F (-40 °C). 3M™ Scotch-Weld™ Metal Bonder Acrylic Adhesive 8407NS is available in both bulk or a Duo-Pak (DP); when using this adhesive in Duo-Pak form, rely on 3M Applicators for convenient and accurate metering, mixing, and dispensing.
- PROFESSIONAL-GRADE ADHESIVE: Bonds to bare, oily metals, as well as a wide variety of other materials, including most plastics
- VERSATILE APPLICATION: Ideal for specialty/recreational vehicles, HVAC, signage, appliances, and metal fabrication
- FOR POWDER COATING OR PAINTING: Withstands powder coat and paint bake cycles up to 400 °F (200 °C) for at least 30 minutes
- HIGH SHEAR STRENGTH: Offers high shear, peel and impact strength for a tough and lasting bond
- EXCELLENT BOND STRENGTH: Maintains a durable bond in temperatures as low as -40 °F (-40 °C)
- FAST HANDLING TIME AND CURE: Offers rapid strength build-up at room temperature with 6 minutes of working time before fully curing
- MINIMAL SURFACE PREPARATION: Ideal for industrial applications with minimal surface preparation, such as slightly oily metal bonding
| 3M ID | 7100179442 |
|---|---|
| Part number | 8407NS |
| Keywords | 3m scotch weld metal bonder acrylic adhesive dp8407ns gray structural duo pak dp aluminum cold rolled steel copper brass bronze oily metal plastics spot welding mechanical fasteners |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Number | 8407NS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 13.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 12 |
| Base - Customary Width Dimension | 12 |
| Base - Metric Gross Weight | 23949.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 34.29 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1943.9999135903784 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 52.799389019705075 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 47.99999171061894 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31856.451 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 23949.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 21772.43 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91718.68737438263 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1950.9984261860488 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1727.9986433634235 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.503 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 783.807 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.57 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

