3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP810, Tan, 200 mL Duo-Pak, 12/Case
| UPC | 00021200313110 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121267 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Provides High Shear and Peel Strength and is Toughened for Impact Resistance
This unique acrylic gives you the strong shear and peel strength along with good impact resistance for durability to meet demanding end-use applications. Making work safer, faster, and more efficient, that's just a few of the benefits of 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP810. It bonds on a variety of substrates ranging from metals, composite and many plastics including nylon. The acrylic adhesive cures to a tan or black color.
Recommended Applications
Sporting goods (metal to metal, metal to plastic bonding)
Appliance manufacturing (metal to metal, metal to glass)
Electronic casing assembly
10 Minute Work Life and 20 Minute Handling Strength
With a mix ratio is 1:1, 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP810 provides a 10 minute work life to allow time to adjust fit prior to setting. The adhesive reaches handling strength in approximately 20 minutes and is fully cured in 8-24 hours (at 72°F/22°C). (Note: excess adhesive exposed to air around the bond lines may remain tacky up to 48 hrs.) 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP810 is approved under UL 746C, polymeric materials use in electrical equipment.
Easy Adhesion with Acrylic
Acrylic adhesives, often referred to as epoxy adhesives or epoxy glue, are two-part adhesives that provide excellent bond strength and durability, although slightly lower adhesion than 2 part epoxy in some situations. However, acrylic glues have several features that make them easier to use, including a much faster cure speed, higher tolerance for oily or unprepared bonding surfaces and the ability to bond a wide variety of materials, including nearly all plastics. Newer acrylic adhesive formulations are room temperature stable with a moderate shelf life.
- Low odor adhesive is ideal for any setting where harsh fumes or flammability are an issue
- Provides high shear and peel strength and is toughened for impact resistance
- 10 minute work life and 20 minute handling strength
- Bonds oily metals with minimal surface prep
- Bonds most plastics, composites and metals
| 3M ID | 7000121267 |
|---|---|
| Part number | 810 |
| Keywords | two part structural adhesives bonds aluminum cold rolled steel galvanized steel PVC polycarbonate ABS Acrylic MMA 1:1 low odor low temperature resistance 120 degree F environmental resistance |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Adhesion Strength (Imperial) | 480 |
| Color Family | Beige |
| Product Number | 810 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 32 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 0°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | Japan |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 3.05 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.45 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.448818898 |
| Base - Metric Gross Weight | 304.36 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.747 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.683 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.92 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 32.95282181115543 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6709989411858934 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3241897565428625 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.05 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.448818897637795 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.54 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 147.05 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.747 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.683 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.92 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 597.4478405649725 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.680040186743 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.89027707851435 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9790.416 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3937.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1764.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1265.4533849411973 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 544.6387909920089 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 247.044 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |

