3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive 8825NS, Green, Part B, 5 Gallon (Pail), Drum
| UPC | 00051115812903 |
|---|---|
| 3M ID | 7100067291 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Non-Sag with Excellent Impact Strength
Making work safer, faster, and more efficient, that's just a few of the benefits of our 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP8825NS. With a 10:1 mix ratio and a 23 minute work life there's time to position substrates prior to adhesion. Once fully cured it will reach 1,000 psi (7 MPa) of overlap shear strength in about 53 minutes, increasing throughput and productivity while featuring high peel and impact performance.
With lower odor and non-flammable properties, 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP8825NS contributes to a safer work environment compared to typical acrylic adhesives. Added non-sag properties assure the adhesive is applied exactly where you want it and won't migrate during the application or bonding processes. And the 18-month room temperature shelf life of the product simplifies inventory management.
Recommended Applications
Metalworking such as HVAC, appliance, sporting goods, and specialty vehicles
Sign manufacturing such as panel to frame bonding, trim attachment, letter bonding, and frame assembly
Bonding plastics, composites and powder coats to metal
Typically used for larger parts where a longer open time is needed for assembly
3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP8825NS has been recognized by Underwriters Laboratories (UL) for use in electrical equipment and electric signs. Please review UL File QOQW2. MH17478 and Sign Components Manual (SAM) File E464624 for details.
3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP8825NS Green should yield similar results as 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP8810NS Green, which has been tested for surface flammability, smoke, toxic gas generation, and caloric content per ASTM E162, ASTM E662, ASTM E1354, Bombardier SMP 800-C, and Boeing BSS 7239 test methods.
Easy Adhesion with Acrylic
Acrylic adhesives, often referred to as epoxy adhesives or epoxy glue, are two-part adhesives that provide excellent bond strength and durability. However, acrylic glues have several features that make them easier to use, including a much faster cure speed, higher tolerance for oily or unprepared bonding surfaces and the ability to bond a wide variety of materials, including nearly all plastics. Newer acrylic adhesive formulations are room temperature stable with a long shelf life.
For recommended handheld equipment, please see links below:
- 23 minute work life with 53 minutes to structural strength
- Low odor and non-flammable properties for a safer working environment compared to typical acrylic adhesives
- Durable finished bond with excellent shear and high impact strength
- Bonds difficult surfaces such as powder coats and most plastics
- 18-month room temperature shelf life simplifies inventory management
- Features spacer beads to control bond line thickness
| 3M ID | 7100067291 |
|---|---|
| Part number | 8825NS |
| Keywords | non sag high viscosity two-component structural adhesive low surface preparation Aluminum Stainless Steel PVC ABS PMMA |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Green |
| Product Number | 8825NS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 70 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 21°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 13.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 12 |
| Base - Customary Width Dimension | 12 |
| Base - Metric Gross Weight | 22.226 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 34.29 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1943.9999135903784 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 48.999942393210894 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 43.999858286857865 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31856.451 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 22.226 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 19.958 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1814.4044177815424 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1583.9948983268832 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 718.488 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

