3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive 810, Tan, Part B, 4.4 Gallon (Pail), Drum
| UPC | 00021200452307 |
|---|---|
| 3M ID | 7100077451 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Provides High Shear and Peel Strength and is Toughened for Impact Resistance
This unique acrylic gives you the strong shear and peel strength along with good impact resistance for durability to meet demanding end-use applications. Making work safer, faster, and more efficient, that's just a few of the benefits of 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP810. It bonds on a variety of substrates ranging from metals, composite and many plastics including nylon. The acrylic adhesive cures to a tan or black color.
Recommended Applications
Sporting goods (metal to metal, metal to plastic bonding)
Appliance manufacturing (metal to metal, metal to glass)
Electronic casing assembly
10 Minute Work Life and 20 Minute Handling Strength
With a mix ratio is 1:1, 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP810 provides a 10 minute work life to allow time to adjust fit prior to setting. The adhesive reaches handling strength in approximately 20 minutes and is fully cured in 8-24 hours (at 72°F/22°C). (Note: excess adhesive exposed to air around the bond lines may remain tacky up to 48 hrs.) 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP810 is approved under UL 746C, polymeric materials use in electrical equipment.
Easy Adhesion with Acrylic
Acrylic adhesives, often referred to as epoxy adhesives or epoxy glue, are two-part adhesives that provide excellent bond strength and durability, although slightly lower adhesion than 2 part epoxy in some situations. However, acrylic glues have several features that make them easier to use, including a much faster cure speed, higher tolerance for oily or unprepared bonding surfaces and the ability to bond a wide variety of materials, including nearly all plastics. Newer acrylic adhesive formulations are room temperature stable with a moderate shelf life.
- Low odor adhesive is ideal for any setting where harsh fumes or flammability are an issue
- Provides high shear and peel strength and is toughened for impact resistance
- 10 minute work life and 20 minute handling strength
- Bonds oily metals with minimal surface prep
- Bonds most plastics, composites and metals
| 3M ID | 7100077451 |
|---|---|
| Part number | 810-5GAL-TAN-B |
| Keywords | two part structural adhesives bonds aluminum cold rolled steel galvanized steel PVC polycarbonate ABS Acrylic MMA 1:1 low odor low temperature resistance 120 degree F environmental resistance |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Adhesion Strength (Imperial) | 480 |
| Color Family | Beige |
| Product Number | 810 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | <=40 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 4 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | Japan |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 182 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 13.38582677 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.88976378 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.88976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 19731.27 G |
| Base - Metric Height Dimension | 34.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.2 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1892.3072491814276 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 43.50000419980609 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.7120025850523 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31009.36 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 19731.27 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 17559.469 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | DRUM |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1596.1467782185136 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1393.632348798107 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 632.141 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | DRUM |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


