3M™ Scotch-Weld™ Light Activated Epoxy Adhesive 5001, Clear, 30ml, 24/Case
3M™ Scotch-Weld™ Light Activated Epoxy 5001 Clear is a one-part epoxy exhibiting a fast cure using UV or Blue light. It is toughened for improved impact performance.
Special Price
$70.38
Regular Price
$82.80
| UPC | 06936177932780 |
|---|---|
| 3M ID | 7100335420 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- One-part epoxy with stability at room temperature
- Fast UV and blue light cure options
- Low Halogen
| 3M ID | 7100335420 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > One Part Structural Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 5001 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 66.995 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.805 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.008 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 3.048 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 8.800478230877722 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.14769869255075874 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07719927034927858 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.647637795275591 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5779527559055118 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.2 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 144.214 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 35.017 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.805 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.008 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 3.048 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1053.9136235752787 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.922499357738314 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.852782488382686 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.038976377952755 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.401968503937008 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.46496062992126 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17270.55 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4500.77 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 840.408 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.499 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.501 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.501 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 110391.9530673707 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 868.9983034767538 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 155.63312936679247 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.23976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 55.119685039370076 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.28976377952756 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.809 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 70.594 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.909 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 140.004 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 112.496 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2016 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2016 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


