3M™ Scotch-Weld™ Instant Adhesive Primer AC79, Clear, 8 fl o, 4 Bottles/Case
| UPC | 00051115313899 |
|---|---|
| 3M ID | 7100039264 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed for Difficult-to-Bond, Low Surface Energy Rubbers
3M™ Scotch-Weld™ Instant Adhesive Primer AC79 is designed for difficult-to-bond, low surface energy elastomers. This primer should be applied to each low surface energy substrate surface to achieve desired results.
Recommended Applications
Improves adhesion of cyanoacrylate adhesives to:
Difficult-to-bond flexible elastomers
EPDM
Silicone
Fluoroelastomers
Understanding Instant Adhesives
Instant adhesives are cyanoacrylate based formulas that are strong, fast-acting glues used in industrial and household applications. In general, they are an acrylic resin that rapidly polymerizes in the presence of moisture, forming long, strong chains, joining the bonded surfaces together.
Cyanoacrylate adhesives should be applied thinly, with pressure put on the bond for a few seconds, to ensure that the reaction proceeds rapidly and a strong bond is formed within a reasonable time.
3M instant adhesives apply right from the container and rapidly reach handling strength at room temperature. Commonly referred to as a super hold glue, a single drop per square inch can bond many plastics, rubbers, metals, wood and more. An instant adhesive from 3M set a Guinness World Record in 2012 for the strongest glue by lifting an 8.1 metric ton forklift in the air for one hour.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Improves adhesion on flexible elastomers, including rubbers, such as silicone, fluoroelastomers, EPDM and TPE
- Fast drying to keep jobs moving quickly
- Contains cure accelerator
- Straightforward surface preparation and easy application
- California compliant
| 3M ID | 7100039264 |
|---|---|
| Keywords | elastomers silicone EPDM CA cyanoacrylate Santopreneâ„¢ improve adhesion |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Clean-up | Acetone |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | AC79 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 638 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 2.007992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.232007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.231889764 |
| Base - Metric Gross Weight | 197.313 G |
| Base - Metric Height Dimension | 51.003 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 158.293 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 158.29 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 77.98834495306785 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4350007033848475 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.38492710977479627 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.007992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.232007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.231889763779527 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.278 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 174.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.003 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 158.293 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 158.29 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 160.99235348076996 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.0500785760571767 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.539708439099185 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.275590551181103 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2638.192 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 929.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 698.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 13.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79758.03353181509 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 901.6906523361494 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 638.9790022261618 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.307 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 289.836 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1660 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1660 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 415 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 83 |


