3M™ Scotch-Weld™ Instant Adhesive CA100, Clear, 1 Pound, 1 Bottle/Case
| UPC | 00021200823350 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000901 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Pinch for a Precise Drop or Squeeze for a Steady Bead
3M™ Scotch-Weld™ Instant Adhesive CA100 is a glue that is easily applied with a thin bond line from a squeeze bottle and cures quickly. This cyanoacrylate adhesive is dispensed from a flexible container; pinch a precise drop or squeeze for a steady bead.
Recommended Applications
Gasket attachment
Small joint assembly
Jewelry assembly
Orthopedics and footwear
Creates a Strong, Durable, Long-Lasting Bond
Once applied, 3M™ Scotch-Weld™ Instant Adhesive CA100 typically reaches handling strength in under 70 seconds, with a full cure achieved in 24 hours. This keeps jobs moving quickly and may help improve workplace productivity. Once a full cure is achieved, the glue achieves a strong, durable and lasting bond, with overlap shear strength over 2,000 psi.
Understanding Instant Adhesives
Instant adhesives are cyanoacrylate based formulas that are strong, fast-acting glues used in industrial and household applications. In general, they are an acrylic resin that rapidly polymerizes in the presence of moisture, forming long, strong chains, joining the bonded surfaces together.
Cyanoacrylate adhesives should be applied thinly, with pressure put on the bond for a few seconds, to ensure that the reaction proceeds rapidly and a strong bond is formed within a reasonable time.
3M instant adhesives apply right from the container and rapidly reach handling strength at room temperature. Commonly referred to as a super glue, a single drop per square inch can bond many plastics, rubbers, metals, wood and more. An instant adhesive from 3M set a Guinness World Record in 2012 for the strongest glue by lifting an 8.1 metric ton forklift in the air for one hour.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- High strength and impact resistance
- Bonds to a number of substrates, including plastics and rubbers
- Reaches handling strength in under 70 seconds
- Medium viscosity adhesive is easily applied from the bottle
| 3M ID | 7000000901 |
|---|---|
| Keywords | cyanoacrylate rubber plastic metal dissimilar materials MRO general industrial high viscosity gap filling |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| For Use On | EPDM Rubber |
| Net Weight (Imperial) | 1.0 lb |
| Net Weight (Metric) | 453.0 g |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | CA100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F (22 °C) |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 603.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Unit of Use - Billing Unit | BOT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 124.75730856973524 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3300488277613665 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9601131518151419 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2044.406 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 435.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BTLS |
| Unit of Use - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 124.75730856973524 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3300488277613665 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9601131518151419 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 3.7007874015748032 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.5826771653543306 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2044.406 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 603.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 435.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 9.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 73289.51665777348 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1075.8558394622025 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 739.2871268976593 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.201 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 335.335 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 102.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 770 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 770 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 770 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 154 |


