3M™ Scotch-Weld™ General Purpose Instant Adhesive Accelerator AC113, Clear/Light Amber, 8 fl oz, 4 Bottles/Case
| UPC | 00048011626826 |
|---|---|
| 3M ID | 7100079891 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Increases Cure Speed for Rapid Results
A one-part surface accelerator, 3M™ Scotch-Weld™ General Purpose Instant Adhesive Accelerator AC113 is designed to accelerate the cure speed of instant adhesives to create fast, strong results. This general purpose instant adhesive accelerator produces long-lasting bonds and exceptional performance. It also helps minimize the degradation of sensitive plastics.
Recommended Applications
Thick bond lines
Porous substrates
Sensitive plastics
Super fast cure
Quickly Achieve Excellent Bonds
3M™ Scotch-Weld™ General Purpose Instant Adhesive Accelerator AC113 is designed to produce fast results for a wide range of instant adhesive applications. Quickly achieve long-lasting bonds by leveraging the features of this instant adhesive accelerator and enjoy the benefits of excellent adhesive strength and performance.
Understanding Instant Adhesives
Instant adhesives are cyanoacrylate based formulas that are strong, fast-acting glues used in industrial and household applications. In general, they are an acrylic resin that rapidly polymerizes in the presence of moisture, forming long, strong chains, joining the bonded surfaces together.
Cyanoacrylate adhesives should be applied thinly, with pressure put on the bond for a few seconds, to ensure that the reaction proceeds rapidly and a strong bond is formed within a reasonable time.
3M instant adhesives apply right from the container and rapidly reach handling strength at room temperature. Commonly referred to as a super glue, a single drop per square inch can bond many plastics, rubbers, metals, wood and more. An instant adhesive from 3M set a Guinness World Record in 2012 for the strongest glue by lifting an 8.1 metric ton forklift in the air for one hour.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Accelerator designed to quicken cure speed of cyanoacrylate adhesives for fast results
- One-part surface accelerator can be used for thick bond lines or porous substrates
- May help prevent damage to sensitive plastics
- Designed to quickly provide excellent bond strength
| 3M ID | 7100079891 |
|---|---|
| Keywords | sensitive plastics CA cyanoacrylate faster cure |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Clean-up | Heptane |
| Color Family | Yellow |
| Product Number | AC113 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 638 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 2.007992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.232007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.231889764 |
| Base - Metric Gross Weight | 185.973 G |
| Base - Metric Height Dimension | 51.003 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 158.293 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 158.29 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 77.98834495306785 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4100002828530824 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.36001487414790506 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.007992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.232007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.231889763779527 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.278 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 163.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.003 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 158.293 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 158.29 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 160.99235348076996 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9499887090252421 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4400594965916202 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.275590551181103 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2638.192 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 884.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 653.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 13.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79758.03353181509 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 859.8028225210226 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 597.6246910855225 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.307 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 271.078 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 105.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 102.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1660 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1660 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 415 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 83 |


