Scotch-Weld 3M EPX Mixing Nozzle, Square Green, 48.5mL and 50mL, 1200 Each/Case
| UPC | 00063806010031 |
|---|---|
| 3M ID | 7100148765 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M EPX Mixing Nozzle, Scotch-Weld, Square Green
Provides Thorough Mixing and Precise Placement
3M™ Scotch-Weld™ EPX Mixing Nozzles perform to exact requirements for easy uniform application. These 3M approved accessories work with 3M Duo-Pak cartridges to simultaneously meter, mix and apply two-part adhesives and potting compounds. And, the tapered tips can be cut for precise bead size.
Recommended Applications
Attach to 3M Duo-Pak structural adhesive cartridges
Dispense with 3M EPX Manual or pneumatic applicators
Minimizes Adhesive Waste
Simply store any leftover adhesive with the used nozzle in place to provide a good seal. When you're ready, replace it with a new nozzle to continue using the remaining adhesive in the cartridge.
Choose original 3M accessories to ensure the accurate performance of 3M™ Scotch-Weld™ EPX Applicators for the ideal system for assembly, maintenance and in-field service.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Provides thorough mixing and precise placement of two-component structural adhesives
- Tapered tip can be cut for bead size
- Available in a variety of designs to fit all cartridge sizes
- Minimize adhesive waste; easy to replace with new nozzle to use remaining adhesive in a cartridge
- Used nozzle can be left on cartridge to provide a good seal until ready to continue dispensing
| 3M ID | 7100148765 |
|---|---|
| Part number | EPX NOZ 9171 |
| Keywords | 3M, Scotch-Weld, EPX Mixing Nozzles, structural adhesives, Duo-Pak cartridges, two-component adhesives, potting compounds, tapered tip, bead size, minimize adhesive waste, manual applicators, pneumatic applicators, adhesive application, precise placement, thorough mixing, adhesive dispensing, used nozzle seal, residual adhesive, 3M accessories, adhesive metering, Innovative solutions, Industrial Adhesives, science of adhesion, assembly maintenance, in-field service, automotive adhesives, commercial solutions, industrial manufacturing, transportation adhesives, electronics adhesives, energy sector adhesives, appliance bonding, construction adhesives, industrial abrasives, marine adhesives, oil and gas adhesives, electrical repair adhesives, graphics and signage adhesives, metalworking adhesives, woodworking adhesives, retail branding adhesives. |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Material | Plastic |
| Product Number | Mix Nozzle |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | Spain |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.28 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.03 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.02992126 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.722 G |
| Base - Metric Height Dimension | 83.312 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.962 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.96 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 30.084705838703016 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.006000982776672368 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.005952481078991695 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.28 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.03 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.02992125984252 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.493 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 83.312 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.962 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.96 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1731.4038072958035 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.500126159529535 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.142977294790033 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28372.625 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.402 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.24 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Item Quantity | 1200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 319.6702801680725 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 257.1471826124412 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 116.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 43200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 43200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


