3M™ Scotch-Weld™ EPX Concrete Repair Mixing Nozzle, 8.4 oz, (3 Nozzles/Each) 12 Each/Case
| UPC | 00048011533827 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046642 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Provides Thorough Mixing and Precise Placement
3M™ Scotch-Weld™ EPX Mixing Nozzles perform to exact requirements for easy uniform application. These 3M approved accessories work with 3M Duo-Pak cartridges to simultaneously meter, mix and apply two-part adhesives and potting compounds. And, the tapered tips can be cut for precise bead size.
Recommended Applications
Attach to 3M Duo-Pak structural adhesive cartridges
Dispense with 3M EPX Manual or pneumatic applicators
Minimizes Adhesive Waste
Simply store any leftover adhesive with the used nozzle in place to provide a good seal. When you're ready, replace it with a new nozzle to continue using the remaining adhesive in the cartridge.
Choose original 3M accessories to ensure the accurate performance of 3M™ Scotch-Weld™ EPX Applicators for the ideal system for assembly, maintenance and in-field service.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Provides thorough mixing and precise placement of two-component structural adhesives
- Tapered tip can be cut for bead size
- Available in a variety of designs to fit all cartridge sizes
- Minimize adhesive waste; easy to replace with new nozzle to use remaining adhesive in a cartridge
- Used nozzle can be left on cartridge to provide a good seal until ready to continue dispensing
| 3M ID | 7000046642 |
|---|---|
| Part number | Mix Nozzle |
| Keywords | 3M, Scotch-Weld, EPX Mixing Nozzles, structural adhesives, Duo-Pak cartridges, two-component adhesives, potting compounds, tapered tip, bead size, minimize adhesive waste, manual applicators, pneumatic applicators, adhesive application, precise placement, thorough mixing, adhesive dispensing, used nozzle seal, residual adhesive, 3M accessories, adhesive metering, Innovative solutions, Industrial Adhesives, science of adhesion, assembly maintenance, in-field service, automotive adhesives, commercial solutions, industrial manufacturing, transportation adhesives, electronics adhesives, energy sector adhesives, appliance bonding, construction adhesives, industrial abrasives, marine adhesives, oil and gas adhesives, electrical repair adhesives, graphics and signage adhesives, metalworking adhesives, woodworking adhesives, retail branding adhesives. |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Material | Plastic |
| Net Weight (Imperial) | 8.4 oz |
| Net Weight (Metric) | 238.14 g |
| Product Number | Mix Nozzle |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.812007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 41.685 G |
| Base - Metric Height Dimension | 96.825 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 171.45 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 25.752020007977023 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09189969399176622 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08639916055025353 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.812007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.422 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 39.19 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 96.825 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 171.45 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 399.84002015248126 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.4499979353709147 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0367899266030423 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.9 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.2 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6552.204 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 657.708 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 470.28 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.446 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.908 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94220.66088226665 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 297.99883979529903 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 177.29134200383484 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.544 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 80.418 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.247 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2052 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2052 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 171 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 19 |


