3M™ Scotch-Weld™ EPX 2:1 Plunger, for EPX Metal Applicator, for DP2216 and 1:1, 10/Case
| UPC | 00021200823145 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000956 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ EPX Plungers for Manual Applicators perform to exact requirements for easy uniform application. Lightweight and durable, these 3M approved accessories work with 1:1, 2:1. 3:2 and 10:1 3M™ Scotch-Weld™ Duo-Pak Cartridges to simultaneously meter, mix and apply two-part adhesives and potting compounds.
Choose original 3M accessories to ensure the accurate performance of the 3M™ Scotch-Weld™ EPX Manual Applicators for the ideal system for assembly, maintenance and in-field service.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and InnovationThe 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Provides even pressure for dispensing different mix ratios
- Correct mixing maximizes effectiveness and minimizes waste
- Finely grooved drive-track provides smooth, graduated operation
- Authentic 3M Scotch-Weld EPX accessories
| 3M ID | 7000000956 |
|---|---|
| Part number | 9744 |
| Keywords | Structural adhesives plunger applicator metal EPX Plus II |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Application Accessories |
| Product Number | EPX 2:1 Plunger |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 6 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 29.483 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.1 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06499888875996745 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04629707505882429 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 73741.79 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 21.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 38.1 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 94.9590481858129 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6499227489210191 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.46297075058824294 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 2.559055118110236 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1556.1 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 294.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 210.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 6.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 586.4296174117744 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 388.89543049412407 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 176.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 8400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 140 |


