3M™ Scotch-Weld™ EPX 10:1 Plunger for EPX Plus II Applicator, 45 mL, 10/Case
| UPC | 00076308863913 |
|---|---|
| 3M ID | 7010329933 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ EPX Plungers for Manual Applicators perform to exact requirements for easy uniform application. Lightweight and durable, these 3M approved accessories work with 1:1, 2:1. 3:2 and 10:1 3M™ Scotch-Weld™ Duo-Pak Cartridges to simultaneously meter, mix and apply two-part adhesives and potting compounds.
Choose original 3M accessories to ensure the accurate performance of the 3M™ Scotch-Weld™ EPX Manual Applicators for the ideal system for assembly, maintenance and in-field service.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and InnovationThe 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Provides even pressure for dispensing different mix ratios
- Correct mixing maximizes effectiveness and minimizes waste
- Finely grooved drive-track provides smooth, graduated operation
- Authentic 3M Scotch-Weld EPX accessories
| 3M ID | 7010329933 |
|---|---|
| Part number | EPX PLNGR |
| Keywords | Structural adhesives plunger applicator metal EPX Plus II |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Application Accessories |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | EPX 2:1 Plunger |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.751968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 52.163 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 1.91 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.229799798182274 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1149997298234977 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1149997298234977 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 0.7519685039370079 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 69.314 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 52.163 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 1.91 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 246.34400646754048 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.199998139298507 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1499972982349769 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4036.855 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 544.31 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 521.63 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.224 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.082 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.462 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89973.92089272368 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 407.9984855124437 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 362.2481568638379 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1474408.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 164.313 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.36 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 315 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |

