3M™ Scotch-Weld™ EPX 1:1/2:1 Plunger for EPX Plus II Applicator, 48.5 mL/50 mL, 10/Case
| UPC | 00063806010000 |
|---|---|
| 3M ID | 7010415317 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ EPX Plungers for Manual Applicators perform to exact requirements for easy uniform application. Lightweight and durable, these 3M approved accessories work with 1:1, 2:1. 3:2 and 10:1 3M™ Scotch-Weld™ Duo-Pak Cartridges to simultaneously meter, mix and apply two-part adhesives and potting compounds.
Choose original 3M accessories to ensure the accurate performance of the 3M™ Scotch-Weld™ EPX Manual Applicators for the ideal system for assembly, maintenance and in-field service.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and InnovationThe 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Provides even pressure for dispensing different mix ratios
- Correct mixing maximizes effectiveness and minimizes waste
- Finely grooved drive-track provides smooth, graduated operation
- Authentic 3M Scotch-Weld EPX accessories
| 3M ID | 7010415317 |
|---|---|
| Part number | EPX PLNGR |
| Keywords | Structural adhesives plunger applicator metal EPX Plus II |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Application Accessories |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | EPX 2:1 Plunger |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.04015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.1 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.511811024 |
| Base - Metric Gross Weight | 22.68 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.882 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.254 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 3.84 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1.0643151207562258 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.040157480314961 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.1 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.5118110236220472 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 17.441 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 22.68 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.882 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.254 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 3.84 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | ASSY |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 246.34400646754048 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8999997067851913 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5000084106353023 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4036.855 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 408.233 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 226.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.224 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.082 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.462 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | ASSY |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88865.11946252239 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 313.99999078467744 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 157.50264935012024 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.07992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1456238.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 71442.0 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.963 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 315 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | ASSY |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |


