3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Potting Compound 270, Clear, Part B, 5 Gallon (Pail), 1 Can/Drum
| UPC | 00021200822506 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028567 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Epoxy Compound Features 70 Minute Work Life
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Potting Compound DP270 is a rigid, two-part epoxy adhesive with a 1:1 mix ratio and 70 minute work life. It provides initial strength in about 3 hours with approximately 2,500 PSI at 72°F (22°C). Additionally, 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Potting Compound DP270 is low viscosity for easy dispensing and potting; and is non-corrosive to copper. It offers good resistance to medical sterilization and is available in black opaque and transparent amber.
Epoxy Recommended Applications
Potting and bonding electrical components
Epoxy Understanding Epoxy Adhesives
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which include polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited working time where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesive (often referred to as epoxy glue) is widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. It is used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxy for plastic flexible or epoxy for metal rigid, epoxy resin transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which these adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
- Features a 70 minute work life
- Rigid potting compound is non-corrosive to copper
- Minimal exotherm and very low shrinkage
- Flammability testing per UL94 HB
| 3M ID | 7000028567 |
|---|---|
| Part number | 270 |
| Keywords | structural adhesive rigid two part non corrosive UL94 HB Low viscosity 1:1 bonds electrical components aluminum stainless steel copper |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Hardness | 83 Shore D |
| Product Number | 270 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 23904.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3397.594224322307 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 52.69996053945969 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 47.9836113645386 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.007874015748033 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 55676.594 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 23904.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 21765.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 43.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78842.67737039411 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 998.6940476974954 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 863.7050045616949 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.292 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 391.77 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Item Quantity | 18 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


