3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP460EG, Part A, 25 kg/Pail
2-part room temperature curing epoxy with high durability, 4500 PSI OLS, and 50 PIW on aluminum. Reaches handling strength in 4-6 hours. Lower ionic and outgassing impurities than typical epoxies. 2:1 ratio.
Special Price
$200.48
Regular Price
$235.86
| UPC | 00051115323348 |
|---|---|
| 3M ID | 7000100935 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Lead Time: 30 Calendar Days
- High peel and shear strength
- Excellent durability
- Controlled flow
- Total outgassing < 1000 ?g/g (via GC/MS, 85 °C for 3 hours)
- Siloxane outgassing ? 5 ?g/g (via GC/MS, 85 °C for 3 hours)
- Lower chloride ion content than standard epoxies
| 3M ID | 7000100935 |
|---|---|
| Part number | DP460EG |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Electrical Components Electronics Hard Disk Drive Component Assemblies |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 15°C - 27°C |
| Country of Origin | Singapore |
| SAP Shelf Life In Days | 457 |
| Base - Billing Unit | KG |
| Base - Metric Gross Weight | 1.048 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KG |
| Unit of Use - Billing Unit | KG |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 86.11670766648619 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.310444507697517 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.2046226218487757 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1411.2 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.0 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | KG |
| Shipper - Billing Unit | KG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2152.917691662155 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 57.761112692437926 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 55.11556554621939 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35280.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 26.2 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 25.0 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 45.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76889.91755936267 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1421.9815910924603 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1322.7735731092655 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.26 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 600.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

