3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP460EG, 50 mL Duo-Pak, 12 Each/Case
2-part room temperature curing epoxy with high durability, 4500 PSI OLS, and 50 PIW on aluminum. Reaches handling strength in 4-6 hours. Lower ionic and outgassing impurities than typical epoxies. 2:1 ratio.
Special Price
$44.68
Regular Price
$52.56
| UPC | 00048011652207 |
|---|---|
| 3M ID | 7100171191 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
| 3M ID | 7100171191 |
|---|---|
| Part number | DP460EG |
| Keywords | structural adhesives electronics bond two part toughened 2k epoxy longer work life |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | Singapore |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 457 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 90.533 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 18.063028252040755 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.19959109982383522 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1316159705243719 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 296.0 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 59.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 216.75633902448908 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.3942201673277705 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.579391646292463 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 4.724409448818897 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3552.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1086.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 716.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 185.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 120.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 160.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92756.09102399307 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 897.2814070924518 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 568.5809926652867 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.52 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 257.904 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 4320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |
Write Your Own Review


