3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP420NS, Black, 200 mL Duo-Pak, 12/Case
| UPC | 00021200392863 |
|---|---|
| 3M ID | 7100036943 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
High Peel and Shear Strength Maintains Lasting Bond at High and Low Temperatures
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP420NS maintains bond strength at high and low temperatures and can withstand paint bake operations up to 400°F for 60 minutes. It works well on a variety of substrates such as metals, ceramics, wood, glass, many composites and plastics, and is an excellent indoor bonding agent for joining, gluing, potting, panel bonding, and structural bonding. 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP420NS meets the requirements for UL 94 HB.
Recommended Applications
Small joint assembly
Heavy-duty mounting assembly
Metalworking
Carbon fiber epoxy bonding
20 Minute Work Life Provides Time for Positioning and Adjustment
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP420NS reaches handling strength in approximately two hours and is fully cured in 24 hours (at 72°F/22°C.) The mix ratio is 2:1 and provides a 20 minute work life, providing time to adjust for desired fit prior to curing. This adhesive is available in a variety of package sizes and can be dispensed in several ways to meet the demands of the user and the job.
Toughened for Impact and Fatigue Resistance
3M™ Scotch-Weld ™ Epoxy Adhesive DP420NS is appropriate for applications that will face tough environmental challenges. Formulated to provide strong adhesion for the long-term, this resilient epoxy is another way 3M has applied our expertise to meet and exceed the demands of even the toughest applications.
What are Epoxy Adhesives?
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which also includes polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited work life (open time) where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesives are widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. They are used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxies flexible or rigid, transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which epoxy adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
Industrial uses for epoxies range widely and, in addition to adhesives, include coatings and composite materials like carbon fiber and glass-reinforced composites. They are the preferred choice due to their ability to flow and conform to the work area, strong adhesion, chemical and heat resistance and exceptional mechanical and electrical insulating properties.
- High peel and shear strength maintains lasting bond at high and low temperatures
- Toughened for impact and fatigue resistance
- 20 minute work life provides time for positioning and adjustment
- Non-sag formulation ensures adhesive stays where applied
- Try the new 3M™ Scotch-Weld™ Digital Dispensing Assistant and experience shorter machine setup time with a free new automation tool for time-pressure systems
| 3M ID | 7100036943 |
|---|---|
| Part number | 420NS |
| Keywords | 3M, Scotch-Weld, Epoxy Adhesive, DP420NS, structural adhesive, high peel strength, high shear strength, toughened adhesive, impact resistance, fatigue resistance, non-sag adhesive, two-part epoxy, mechanical fasteners replacement, epoxy bonding, adhesive for metals, adhesive for ceramics, adhesive for wood, adhesive for glass, adhesive for composites, adhesive for plastics, indoor bonding, joining, gluing, potting, panel bonding, heavy-duty mounting, metalworking, carbon fiber bonding, 20 minute work life, long lasting bond, high temperature adhesive, low temperature adhesive, UL 94 HB compliant, dispensing equipment, automation tool, adhesive for automotive, adhesive for electronics, adhesive for marine, adhesive for industrial use, chemical resistance, heat resistance, structural bonding, epoxy formulations, high-strength bonds, environmental resistance, mechanical strength. |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Black |
| Hardness | 75 - 80 Shore D |
| Product Number | DP420NS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.05 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.45 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.448818898 |
| Base - Metric Gross Weight | 342.916 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.747 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.683 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.92 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 32.95282181115543 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7560003709938948 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.42145109275096493 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.05 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.448818897637795 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.54 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 191.167 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.747 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.683 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.92 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 588.9877527786551 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.848049251798482 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.057404294521092 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.464566929133857 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.275590551181102 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9651.78 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.467 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.294 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.215 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.261 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.172 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1428.5954589580067 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 708.0388058555747 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 321.161 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |


