3M Dp420 Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive, Black, 50 ML Duo-Pak, 12/Case
3m scotch-weld dp420 Epoxy Adhesive is a toughened, two-part epoxy structural adhesive that provides high impact and fatigue resistance to meet demanding bonding challenges. It works well on a variety of substrates, such as metals, ceramics, glass, many composites and plastics. This adhesive can replace mechanical fasteners, screws, rivets and spot welds in many applications. It can be used in joining, gluing, potting, panel bonding and structural bonding in sporting goods, metalworking, general industrial and transportation segments. The mix ratio is 2:1 and provides 20 minutes of work-life, allowing time to adjust for the desired fit prior to curing. This adhesive reaches handling strength in approximately two hours and is fully cured in 24 hours at 72 °F (22 °C). It maintains bond strength and can withstand paint bake operations up to 400 °F for 60 minutes. When using this, or other Duo-Pak (DP) size adhesives, rely on 3M Applicators for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
| UPC | 00638060089668 |
|---|---|
| 3M ID | 7100148731 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3m Scotch-Weld DP420 Epoxy Adhesive
3m Scotch-Weld DP420 Epoxy Adhesive is a strong, two-part epoxy structural adhesive that provides high impact and fatigue resistance to meet challenging bonding operations and can replace mechanical fasteners, screws, rivets, and spot welds in many applications. It works well on a variety of substrates, such as metals, ceramics, wood, glass, various composites, and many types of plastics while withstanding paint bake tasks in temperatures up to 400 °F (204 °C) for 60 minutes. The product is a versatile solution for joining, gluing, potting, panel, and structural bonding in a variety of industries, including sporting goods, metalworking, general industrial, and transportation industries.
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 420 allows up to 20 minutes to reposition the project and is fully cured in 24 hours (at 73 °F/23 °C). It meets the standard for UL 94 HB and is available in both bulk or a Duo-Pak (DP); when using this adhesive in Duo-Pak form, rely on 3M Applicators for convenient and accurate metering, mixing, and dispensing. Try the new 3M™ Scotch-Weld™ Digital Dispensing Assistant and experience shorter machine setup time with a free new automation tool for time-pressure systems.
- BONDS A VARIETY OF SUBSTRATES: Bonds metals, ceramics, glass, many composites and plastics
- MULTIPLE APPLICATIONS AND INDUSTRIES: Can be used in joining, gluing, potting, panel bonding and structural bonding in sporting goods, metalworking, general industrial and transportation segments
- TWO-PART, RIGID EPOXY: High static load holding and high shear strength helps ensure lasting bonds
- FOR THE MOST CHALLENGING APPLICATIONS: Toughened for impact and fatigue resistance
- AMPLE OPPORTUNITY FOR REPOSITIONING: A 20 minute work life provides time for adjustment
- FOR DEMANDING JOBS: This adhesive cures at room temperature, making it beneficial for heat-sensitive parts and a convenient, easy-to-use solution
- RAPIDLY CURES WITH APPLIED HEAT: May be accelerated by heat to cure faster
- CERTIFICATIONS: DP420 is UL 94 HB Certified
| 3M ID | 7100148731 |
|---|---|
| Part number | DP420 |
| Keywords | two part structural mechanical fasteners screws rivets spot welds duo pak dp cartridge metal ceramic wood glass composites plastic bonding joining gluing potting panel ul 94 certified digital dispensing assistant free automation tool accurate calibration off white diy projects residential commercial construction bulk form adhesives toughened high performance galvanized steel impact resistant |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Number | DP420 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.55 |
| Base - Metric Gross Weight | 50.802 G |
| Base - Metric Height Dimension | 44.45 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 115.57 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 7.962500176968858 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1119992384351615 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.055997414594958904 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.55 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 130.482 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 25.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 44.45 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 115.57 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 150.67677773150822 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2500378478588607 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.6719689751395068 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.645669291338582 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2469.15 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1020.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 304.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.135 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.155 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.118 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 63708.78883490051 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 837.7565963025348 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 235.1891412988274 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.044 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 106.68 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.8 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 350 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 70 |


