3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP190, Gray, 200 mL Duo-Pak, 12 Pack/Case
| UPC | 00021200878404 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121314 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 190 Gray is a high-strength, fast-curing epoxy adhesive made to provide a firm hold with a moderate amount of flexibility and elongation in high-temperature applications involving metals, ceramics, wood, fiberboard, glass, rubber, and most plastics. Its high-performance formula is designed to provide long-lasting results in demanding conditions where extreme temperatures, particularly environmental elements, such as expansion, flexing, and vibration, are a factor. With up to 90 minutes of working time, the product allows for adjustment and repositioning and is fully cured in seven days at a temperature of 73 °F (23) °C. There are many industries where this product can be used, including construction and building, aircraft and automobile manufacturing, appliance repair, and a variety of other applications. 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 190 Gray is a two-part epoxy adhesive that delivers an exceptional performance with high shear and peel strength.
- MULTI-PURPOSE: Ideal for metals, ceramics, wood, fiberboard, glass, and most plastics
- VERSATILE USE: Made for construction and building, aircraft and automobile manufacturing, appliance repair, and a variety of other applications
- HIGH-PERFORMANCE: Helps maintain the impact of environmental aging
- STRONG BONDS: Offers a firm hold with a moderate amount of flexibility and elongation
- AMPLE WORKING TIME: Allows up to 90 minutes of project readjustment and repositioning
- HANDLING TIME: Reaches handling strength in 8-12 hours
- CURING TIME: Fully cured in 7 days at a temperature of 73 °F (23 °C)
- PRODUCT OPTIONS: Available in bulk form or a Duo-Pak (DP)
| 3M ID | 7000121314 |
|---|---|
| Part number | DP190 |
| Keywords | 3M, epoxy adhesive, Scotch-Weld, two-part epoxy, high shear strength, high peel strength, multi-purpose adhesive, metal bonding, ceramic bonding, wood bonding, fiberboard bonding, glass bonding, plastic bonding, versatile adhesive, construction adhesive, building adhesive, aircraft manufacturing adhesive, automobile manufacturing adhesive, appliance repair adhesive, environmental aging resistance, strong bonds, flexible adhesive, elongation, 90-minute working time, 8-12 hour handling strength, 7-day curing time, Duo-Pak, epoxy glue, structural adhesive, polyurethane, acrylic, cyanoacrylate, chemical resistance, high temperature resistance, outdoor weathering resistance, semi-flexible potting compound, automotive market, electronics market, energy market, manufacturing market, transportation market, appliance market, bonding and assembly, construction and repair, defense market, industrial abrasives, metal fabrication, marine applications, woodworking, interior applications |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Hardness | 60 Shore D |
| Product Number | 190 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 3.05 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.45 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.448818898 |
| Base - Metric Gross Weight | 366.956 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.747 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.683 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.92 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 32.95282181115543 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8089994988231394 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.46205142295493196 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.05 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.448818897637795 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.54 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 209.583 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.747 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.683 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.92 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 597.4478405649725 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.998862260403543 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.5446258939496715 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9790.416 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.989 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.515 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.216 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.262 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.173 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1569.6913067563285 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 776.2454205303321 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 352.099 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |


