3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP125, Translucent, 400 mL Duo-Pak, 6/Case
| UPC | 00068060756695 |
|---|---|
| 3M ID | 7100320321 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Flexible for Higher Peel Strength and Better Vibration Resistance
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP125 is a versatile, medium viscosity, epoxy adhesive that pours easily with minimal dripping, running and migration that will flow smoothly for a controlled, accurate dispensing. Its flexibility makes it ideal for applications involving dissimilar surfaces, where coefficients of thermal expansion are a consideration, for example when bonding glass to metals.
Recommended Applications
General attachment applications in a variety of industries
Replace 5 minute epoxy for improved performance and more positioning time
25 Minute Work Life with Handling Strength in Approximately 150 Minutes
The 1:1 mix ratio for 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP125 is ideal with bulk mixing and with a 25-minute work life there's some opportunity for repositioning to keep projects on track. The adhesive reaches handling strength in approximately 150 minutes and is fully cured in 7 days (at 72°F/22°C).
Understanding Epoxy Adhesives
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which include polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited working time where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesive (often referred to as epoxy glue) is widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. It is used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxy for plastic flexible or epoxy for metal rigid, epoxy resin transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which these adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
- A VARIETY OF SUBSTRATES: Bonds wood, metal, glass, stone, various plastics, and dissimilar surfaces
- MULTIPLE APPLICATIONS: Can be used in joining, gluing and structural bonding in appliance, general industrial, and many more
- FLEXIBLE AND STRONG: Maintains a secure bond under expansion, contraction, and limited movement
- HIGH-PERFORMANCE: Ideal for demanding applications on difficult substrates, such as appliance repair
- AMPLE OPPORTUNITY FOR REPOSITIONING: Offers up to 25 minutes to adjust the project
- FULL CURE TIME: Fully cured in 7 days at a temperature of 73 °F (23 °C)
- CERTIFICATIONS: Is UL 94 HB Certified
- PRODUCT OPTIONS: Available in bulk form or a Duo-Pak (DP) and translucent or gray
| 3M ID | 7100320321 |
|---|---|
| Keywords | two part cartridge structural flexible bond glass metal ceramic wood plastic duo pak dp controlled dispensing minimizes drip run migration dissimilar surfaces coefficients thermal expansion environmental conditions contraction long lasting gray joining gluing structural bonding appliance general industrial diy projects high performance structural adhesives UL94 HB clear |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | DP125 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.87480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.62480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 495.776 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.762 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.207 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 61.16208492259504 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0929989849696986 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.953098042632419 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8748031496062991 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1002.267 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 432.318 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.762 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.207 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 508.25791612213146 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.210998721164556 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.718588255794514 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8328.855 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3270.854 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2593.908 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.12 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.853 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89826.95130744592 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1130.9978604798841 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 869.2253796068043 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.55984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.472 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 394.274 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.182 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 912 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 912 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |


