3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP100, Clear, 400 mL Duo-Pak, 6 Pack/Case
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP100 Clear is a two-part, rigid epoxy adhesive offering a fast cure and machinability. The low viscosity, clear formulation works on a variety of substrates including metal, glass, ceramic, stone and various plastics. This adhesive cures rigid for high static load holding and high shear strength to ensure lasting bonds, making it ideal for multiple applications in the transportation, general industrial, signage, appliance and construction industries. The mix ratio is 1:1 for quick, precise dispensing and a fast 5 minute work-life. The adhesive reaches handling strength in approximately 20 minutes and is fully cured in 48 hours at 72 °F (22 °C). When using this, or other Duo-Pak (DP) size adhesives, rely on 3M Applicators for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Special Price
$155.61
Regular Price
$183.07
| UPC | 00021200872617 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121318 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 100 is a versatile two-part, rigid epoxy adhesive that works on a variety of substrates including metals, ceramics, concrete, and wood. Delivering a long-lasting bond in structural and joining applications the product is an ideal solution for the transportation, general industrial, signage industries, construction, electrical, consumer goods, and many more. The epoxy cures at room temperature to form a rigid bond within 24-48 hours and has low viscosity for easy dispensing and self-leveling. 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 100 is available in both bulk or a Duo-Pak (DP); when using this adhesive in Duo-Pak form, rely on 3M Applicators for convenient and accurate metering, mixing, and dispensing.
- BONDS A VARIETY OF SUBSTRATES: Bonds metal, glass, stone and various plastics
- MULTIPLE APPLICATIONS AND MARKETS: Can be used in joining, gluing and structural bonding in transportation, general industrial and signage segments, as well as a variety of other applications
- TWO-PART, RIGID EPOXY: This adhesive formula cures rigid for high static load holding and high shear strength to ensure lasting bonds
- QUICK SET TIME: Features a 5 minute working time, reaching handling strength in 20 minutes at room temperature
- TRANSPARENT BOND LINES: A low viscosity, clear formulation works on a variety of substrates
- CERTIFICATIONS: DP100 is UL 94 HB Certified
| 3M ID | 7000121318 |
|---|---|
| Part number | DP100 |
| Keywords | two part cartridge fast cure machinability low viscosity duo pak high flow bond metal ceramic concrete wood high shear strength electrical industrial construction consumer goods 100 ul 94 v-0 certified transportation general industrial signage diy bulk form structural adhesives translucent transparent |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Hardness | 80 - 85 Shore D |
| Product Number | DP100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.188188976 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.751968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.618 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.558 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 73.89017337089793 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3624567803025434 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2323840456134656 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.188188976377953 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1210.843 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.559 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.558 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 492.9498047972474 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.701645488437117 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.392099651058945 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.070866141732283 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.181102362204724 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8.078 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 3.947 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.353 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.251 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.205 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.157 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1371.2752707899385 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1123.5991469609596 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 509.656 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 912 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 912 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |
Write Your Own Review


