3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 7240FR, Black, US/Canada Label, 400mL Duo-Pak, 6 Each/Case
| UPC | 04064035152291 |
|---|---|
| 3M ID | 7100331273 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Formulated to Create Rigid Bonds for Reliable Adhesion
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 7240 is a high performance, two-part toughened adhesive that offers high shear and peel adhesion and outstanding levels of durability. This 2:1 mix ratio epoxy has a 45 minute work life, allowing time for adjustments and positioning of substrates and parts. It reaches handling strength in approximately 6 hours. Once cured this adhesive provides a durable bond with high shear strength to deliver better dead load holding. This product can be used in a wide range of industries including: general industrial, metalworking, transportation and aerospace. 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 7240 contains glass beads to aid in accurate glue line control.
Recommended Applications
Rail for stainless steel aluminum and fiberglass
Understanding Epoxy Adhesives
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which also includes polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited working time where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesives are widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. They are used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxies flexible or rigid, transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which epoxy adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
- Formulated to create high strength bonds for reliable adhesion
- High shear and peel adhesion for outstanding levels of durability
- Contains glass beads for accurate bond line control
- Tested to EN 45545 for the Railway market
| 3M ID | 7100331273 |
|---|---|
| Keywords | two part structural adhesives flame retardant resistant high performance toughened bonds metals plastics steel aluminum |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Number | 7240 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | France |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.937007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.74015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.165354331 |
| Base - Metric Gross Weight | 633.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 227.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 95.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 55.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 102.3002046004092 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.395526119630275 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9920801798319491 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.1653543307086616 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1676.4 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 450.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 227.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 95.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 55.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 613.8012276024552 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.37315671778165 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.952481078991695 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.661417322834646 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.086614173228346 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10058.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.798 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.7 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 254.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 220.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 180.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67956.04142389387 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 657.9828492264983 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 428.578637687402 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1113.6 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 194.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1160.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


