3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 420NS WS, Black, Part B, 5 Gallon (Pail), Drum
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive DP420NS WS Black is a toughened, non-sag, two-part epoxy structural adhesive that provides good strength along with high impact and fatigue resistance to meet demanding bonding challenges. Epoxy Adhesive DP420NS WS Black is made with spacer beads to control bondline thickness and can replace mechanical fasteners, screws, rivets and spot welds in many applications.
Special Price
$591.67
Regular Price
$696.08
| UPC | 00638060141403 |
|---|---|
| 3M ID | 7100160653 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- High peel and shear strength maintains lasting bond at high and low temperatures
- Toughened for impact and fatigue resistance
- 20 minute work life provides time for positioning and adjustment
- Non-sag formulation ensures adhesive stays where applied
- With Spacer Beads to control bondline thickness
| 3M ID | 7100160653 |
|---|---|
| Part number | 420NS WS |
| Keywords | two part structural mechanical fasteners screws rivets spot welds metal ceramic wood glass composites plastic bonding joining gluing potting panel ul 94 certified diy projects residential commercial construction welding metalworking with spacer beads bulk structural adhesives high performance toughened |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Black |
| Hardness | 75 - 80 Shore D |
| Product Number | 420NS WS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 21772.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.2 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 35.9 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.9 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3397.594224322307 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 47.99904372289155 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 43.19999915342491 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.007874015748033 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 55676.594 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21772.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 19595.19 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 43.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78842.67737039411 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 914.918388067242 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 777.5990588201472 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.292 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 352.713 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 18 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

