3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 2214, Non-Metallic Filled, Cream, 6 oz Cartridge, 4 Each/Case
| UPC | 00021200254963 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121273 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Scotch-Weld Epoxy Adhesive 2214 is a non-metallic formula with extreme bonding strength on a range of substrates including aluminum, fiberglass, reinforced plastic, polyester, and phenics. It provides aggressive adherence in extreme temperatures within a range of -67°F to 250°F (-55°C to 121°C) and is made to create long-lasting bonds in conditions where smooth bond lines are needed. This non-sag formula offers a strong bond and fast curing on substrates including metals, fiberglass, reinforced plastics, polyester, phenolics, and more. 3M Scotch-Weld Epoxy Adhesive 2214 can be fully cured in 40 minutes at 250 °F (121 °C) and remains cream-colored after curing. The versatility of the product makes it ideal for a wide range of industries including projects in general construction, appliance repair, specialty vehicle, electronics, metalworking, and many others.
- A VARIETY OF SUBSTRATES: Can be used on aluminum, fiberglass, reinforced plastics, polyester, and phenolics
- A WIDE RANGE OF INDUSTRIES: Made for the general construction, appliance repair, specialty vehicle, electronics, and metalworking industries
- NON-METALLIC FORMULA: A variation of the regular 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 2214
- A STRONG BOND: Made to adhere metals quickly and securely within a temperature range of -67°F to 250°F (-55°C to 121°C)
- TIME FOR REWORK: Allows rework until heat is applied
- FAST-CURING: A full cure can be achieved in 40 minutes at 250 °F (121 °C)
- FLAMMABILITY RATING: Meets the standard for UL 94 HB
- COLOR: Cream
| 3M ID | 7000121273 |
|---|---|
| Part number | 2214 |
| Keywords | 3m scotch weld epoxy adhesive 2214 cream heat resistant non metallic filled extreme temperatures strong bond fiberglass reinforced plastics polyester phenolics aluminum metal metalworking transportation consumer goods appliance repair sporting goods repair |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > One Part Structural Adhesives |
| Color Family | White |
| Hardness | 85 Shore D |
| Product Color | Cream |
| Product Number | 2214 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 40 |
| Storage Temperature (Celsius) | 4.0 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Non-sag |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.79488189 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.79488189 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 429.098 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.559 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.559 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 22.944927779619338 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.945999157790066 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.866967846042031 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.7948818897637795 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.7948818897637795 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.376 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 393.25 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.559 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.559 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 240.5214259247416 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.850169768067307 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.467871384168124 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.291338582677166 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3941.44 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.2 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.573 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.109 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.226 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1532.2127221848991 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1040.3614152504374 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 471.9 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |


