3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 2214, Non-Metallic Filled, Cream, 2 fl oz Tube, 6 Each/Case
| UPC | 00021200208027 |
|---|---|
| 3M ID | 7100034990 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Pliable Paste Consistency Goes Where Needed with No Sagging
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 2214 Non-Metallic Filled is designed for use in applications where high strength bonds are needed in a temperature range of -67°F to 250°F (-53°C to 121°C). It can cure at 248ºF (120ºC). This epoxy adhesive may be applied by spatula, trowel, or flow equipment to meet your individual project requirements. Flammability testing per UL94 HB.
Recommended Applications
Bonding metals
Understanding One-Part Epoxy Adhesives
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called structural adhesives, which include polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and other adhesive families. While most epoxies are two-part formulations that undergo a chemical reaction when mixed, there are also one-part epoxy adhesives in which the chemical reaction begins when they are subjected to high temperatures for specified periods. These one-part formulations do not require measuring or mixing and can generally be reworked until heat is applied. They also exhibit higher temperature resistance than two-part epoxy adhesives.
Epoxy adhesive (often referred to as epoxy glue) is widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. It is used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxy for plastic flexible or epoxy for metal rigid, epoxy resin transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which these adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
- A VARIETY OF SUBSTRATES: Can be used on aluminum, fiberglass, reinforced plastics, polyester, and phenolics
- A WIDE RANGE OF INDUSTRIES: Made for the general construction, appliance repair, specialty vehicle, electronics, and metalworking industries
- NON-METALLIC FORMULA: A variation of the regular 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 2214
- A STRONG BOND: Made to adhere metals quickly and securely within a temperature range of -67°F to 250°F (-55°C to 121°C)
- TIME FOR REWORK: Allows rework until heat is applied
- FAST-CURING: A full cure can be achieved in 40 minutes at 250 °F (121 °C)
- FLAMMABILITY RATING: Meets the standard for UL 94 HB
- COLOR: Cream
| 3M ID | 7100034990 |
|---|---|
| Part number | 2214 |
| Keywords | cream heat resistant strong bond fiberglass reinforced plastics polyester phenolics aluminum metal metalworking transportation consumer goods appliance repair sporting goods repair one part structural adhesives UL94 HB reworkability paste consistency trowel higher insulation |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > One Part Structural Adhesives |
| Color Family | White |
| Hardness | 85 Shore D |
| Product Color | Cream |
| Product Number | 2214 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 40 |
| Storage Temperature (Celsius) | 4.0 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Non-sag |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.757992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.124015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.557086614 |
| Base - Metric Gross Weight | 85.275 G |
| Base - Metric Height Dimension | 44.653 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 28.55 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 141.15 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.98427393705181 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18799919407815435 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15895329103529673 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.757992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.124015748031496 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.557086614173229 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.18 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 72.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 44.653 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 28.55 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 141.15 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 93.8144868415721 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3229940353714504 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9537197462117805 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 2.8346456692913384 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1537.344 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 600.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 432.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.157 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.072 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 48592.84128017075 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 343.921129008409 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 320.45071657620696 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 24.015748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 796.294 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 145.354 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.61 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2016 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2016 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 112 |


