3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 2214, Hi-Temp New Formula, Gray, 5 Gallon (Pail), Drum
| UPC | 00021200208355 |
|---|---|
| 3M ID | 7010330200 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Scotch-Weld Epoxy Adhesive 2214 is versatile, fast-setting, and bonds strongly to a variety of substrates in high-temperature applications. Its high-strength bond provides excellent results in demanding conditions where thermal impact and environmental aging are present. The product is easy to apply, offering a thick, pliable consistency to control the application process and requires no mixing or measuring. 3M Scotch-Weld Epoxy Adhesive 2214 provides ample time to perform your work and rework because a full cure is achieved once heat is applied — requiring a curing temperature of 250 °F (121 °C) for 60 minutes. The product can be used to bond metals and other substrates within a temperature range of -67 °F to 350 °F (-55 °C to 177 °C). It is ideal for a range of industries, including construction, specialty vehicle, consumer goods, electronics, general industrial, metalworking, signage, transportation, general aerospace, and many more, adhering to metals, fiberglass, polyester, and phenolics.
- A VARIETY OF SUBSTRATES: Ideal for bonding metals, fiberglass, polyester, phenolics, and many more
- VERSATILE USE: Ideal for use in construction, specialty vehicle, consumer goods, electronics, metalworking, and more
- HIGH-STRENGTH: Maintains a strong bond in demanding conditions
- FOR EXTREME TEMPERATURES: Ideal for bonding metals and other substrates within a temperature range of -67 °F to 350 °F (-55 °C to 177 °C)
- TIME FOR REWORK: Allows rework until heat is applied
- FAST HEAT CURING: Fully cured in 60 minutes at 250 °F (121 °C)
- FLAMMABILITY RATING: Meets the standard for UL 94 HB
- COLOR: Gray
| 3M ID | 7010330200 |
|---|---|
| Part number | 2214 |
| Keywords | 3M, epoxy adhesive, Scotch-Weld, high-temperature adhesive, strong bond, versatile use, construction adhesive, specialty vehicle bonding, consumer goods adhesive, electronics adhesive, industrial adhesive, metalworking adhesive, signage adhesive, aerospace adhesive, high-strength bond, extreme temperature adhesive, reworkable adhesive, fast heat curing epoxy, UL 94 HB flammability rating, gray epoxy, pliable consistency, no sagging, aluminum bonding, one-part epoxy adhesive, structural adhesive, chemical resistance, environmental resistance, automotive adhesive, commercial solutions, energy sector adhesive, manufacturing adhesive, transportation adhesive, appliance bonding, building maintenance adhesive, consumer electronics adhesive, defense adhesive, electrical construction adhesive, facility maintenance adhesive, graphics adhesive, metal fabrication adhesive, interior use adhesive, marine adhesive, oil and gas adhesive, personal recreation vehicle bonding, rail adhesive, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > One Part Structural Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 2214 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 40 |
| Storage Temperature (Celsius) | 4.0 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Non-sag |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 30.526 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.343 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1947.1456265747177 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 67.29831015455574 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 62.5870316116649 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31.908 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 30.526 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 28.389 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.343 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2473.5865817143263 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 2253.1331380199363 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 1022.004 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


