3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 2158, Gray, Part B/A, 2 Gallon, 2 Kit/Case
| UPC | 00021200202629 |
|---|---|
| 3M ID | 7010330060 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Formulated to Create Rigid Bonds for Reliable Adhesion
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 2158 is a rigid, multi-purpose, two-part high strength adhesive that chemically cures at room temperature. This equal mix ratio (1:1) epoxy has a 2 hour work life, allowing time for adjustments and positioning of substrates and parts. It reaches handling strength in approximately 10 hours and fully cures in 7 days. With a relatively high viscosity this epoxy dispenses easily to ensure a controlled, precise and accurate application that won't migrate. Once cured this adhesive provides a rigid bond with high shear strength to deliver better dead load holding. This product can be used in a wide range of industries including: general industrial, metalworking, construction, military, transportation and aerospace.
Recommended Applications
General bonding, gluing, joining and attaching
Understanding Epoxy Adhesives
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which also includes polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited working time where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesives are widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. They are used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxies flexible or rigid, transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which epoxy adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
- Formulated to create rigid bonds for reliable adhesion
- High viscosity delivers controlled flow and accurate application without unwanted slumping
- Extended work-life provides time for adjustment and positioning to achieve desired results
- Offers strong bonds through high shear strength
- Good adhesion to damp concrete
| 3M ID | 7010330060 |
|---|---|
| Keywords | two part structural adhesives rigid high viscosity extended worklife adhesion damp concrete bonds metals plastics paste UL94 HB |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Number | 2158 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 12.939 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1409.4617559313858 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 28.52561210410131 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 25.811721656605467 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 23096.94 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.708 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2818.9235118627716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 57.04901958558077 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 51.623443313210934 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 46193.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 25.877 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 23.416 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.492 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.41 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1419.7769684706116 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1238.9626395170624 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 561.984 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


