3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 1469, Cream, 5 Gallon (Pail), Drum
| UPC | 00021200199509 |
|---|---|
| 3M ID | 7100056050 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent Retention of Strength after Aging in Typical Environments
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 1469 eliminates the need for metering or mixing and weighing two part systems. This product offers exceptionally high performance at service temperatures ranging from -70°F to 300°F (-57°C to 149°C). Can reach more than 2,000 PSI at 300°F. This adhesive provides excellent strength retention after aging in typical environments. Suggested cure profile: 2 hours at 350°F (177°C).
Recommended Applications
Metal to metal bonding
Understanding Epoxy Adhesives
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which include polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited working time where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesive (often referred to as epoxy glue) is widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. It is used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxy for plastic flexible or epoxy for metal rigid, epoxy resin transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which these adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
- Excellent retention of strength after aging in typical environments
- Exceptionally high strength properties at service temperatures from -70°F to 300°F (-57°C to 149°C)
- Easy application by knife coating, trowel, roller coating, pump and high pressure injection methods
- Wide process window for curing: 300°F-450°F (150°C-232°C)
| 3M ID | 7100056050 |
|---|---|
| Keywords | one part structural adhesives cream reworkability metal to metal bonding environmental resistance |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > One Part Structural Adhesives |
| Color Family | White |
| Product Color | Cream |
| Product Number | 1469 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 40 |
| Storage Temperature (Celsius) | 4.0 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 24.848 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.342 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.304 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1928.7329932927582 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 54.78046290769838 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 50.06918436480755 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.464566929133857 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31606.271 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 24.848 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 22.711 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.342 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2023.8435668571763 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1802.4906371330717 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 817.596 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


