3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 1386, Cream, 1 Quart, 12 Can/Case
| UPC | 00021200199172 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046326 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent Fatigue and Peel Performance
3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 1386 offers exceptionally high performance at service temperatures ranging from -70ºF to 300ºF (-57ºC to 149ºC). Suggested cure profile: 60 minutes at 350ºF (177ºC). Impact, fatigue and peel performance is better than many epoxy adhesives.
Recommended Applications
Metal to metal bonding)
Offers Excellent Strength Retention
This strong, reliable formula enables curing with only pressures sufficient to insure contact between mating surfaces required. This cream colored adhesive is a versatile product that can be applied by knife coating, trowel, roller coating, pump and high pressure injection. 3M™ Scotch-Weld™ Epoxy Adhesive 1386 provides excellent strength after aging in typical environments.
Understanding Epoxy Adhesives
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which also includes polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited working time where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesives are widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. They are used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxies flexible or rigid, transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which epoxy adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
- Exceptionally high strength properties at service temperatures from -70ºF to 250ºF (-57ºC to 121ºC)
- Higher impact, peel and bond strength than many epoxy based adhesives
- Easy application by knife coating, trowel, roller coating, pump and high pressure injection methods
- Excellent retention of strength after aging in typical environments
- Flammability testing per UL94 HB
- Wide process window for curing: 300°F to 450°F (150°C to 232°C)
| 3M ID | 7000046326 |
|---|---|
| Keywords | one part structural adhesives reworkability metal to metal bonding impact fatigue and peel performance UL94 HB |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > One Part Structural Adhesives |
| Color Family | White |
| Product Color | Cream |
| Product Number | 1386 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 40 |
| Storage Temperature (Celsius) | 4.0 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Non-sag |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 5.03 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.405984252 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.405905512 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.265 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 97.64409292598113 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.7888476166387015 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.44933573287399 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.03 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.405984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.4059055118110235 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1600.1 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.111 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1738.0172555620702 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 34.996179499227466 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.392028794487878 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.929133858267717 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28.481 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 15.874 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.332 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1415.367723226914 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1146.2891229850272 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 519.948 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 468 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 468 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 39 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |


