3M™ Safety-Walk™ Slip-Resistant General Purpose Tapes & Treads 610, Black, 24 in x 60 ft, Roll, 1/Case
This mineral coated, slip resistant material features a highly durable surface. Low profile design helps reduce trip hazards.
Special Price
$682.14
Regular Price
$802.52
| UPC | 10048011192366 |
|---|---|
| 3M ID | 7100009879 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety-Walk™ Slip Resistant Tapes and Treads Series 600 has been certified by the National Floor Safety Institute (NFSI) as providing “high-traction.” A wet static coefficient of friction (SCOF) of greater than 0.60 was chosen by NFSI as the criteria for “high traction” because according to NFSI, floor surfaces maintaining this level of slip resistance when wet have proven to reduce slip-and-fall claims by between 50% and 90%.
- For light to heavy shoe-traffic areas
- Mineral-coated, high friction slip-resistant surface
- Highly durable surface withstands the rigors of equipment traffic
- Low-profile design helps reduce trip hazard
- High performance pressure-sensitive adhesive for easy application
- Applications: flat surfaces, steps, stairways, entrances, ramps, ladders, lawn equipment, snowmobiles, scooters, construction machinery and vehicles
- Custom shapes and sizes are also available
- NFSI High Traction Certification
| 3M ID | 7100009879 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Series | 600 - General Purpose |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CS |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | CS |
| Base - Customary Height Dimension | 7.598425197 |
| Base - Customary Length Dimension | 25 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.598425197 |
| Base - Metric Gross Weight | 10.932 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.3 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 63.5 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | CS |
| Shipper - Billing Unit | CS |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1443.4016368032735 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.100934502050816 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.588970665445718 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 25.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23653.115 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.932 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.339 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 63.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | CS |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1481.5064018823773 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1235.338239926743 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 560.34 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review

