3M™ Safety-Walk™ Slip-Resistant General Purpose Tapes & Treads 610, Black, 0.75 in x 60 ft, Roll, 4/Case
This mineral coated, slip resistant material features a highly durable surface. Low profile design helps reduce trip hazards.
Special Price
$88.76
Regular Price
$104.42
| UPC | 50048011192197 |
|---|---|
| 3M ID | 7100032939 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety-Walk™ Slip Resistant Tapes and Treads Series 600 has been certified by the National Floor Safety Institute (NFSI) as providing “high-traction.” A wet static coefficient of friction (SCOF) of greater than 0.60 was chosen by NFSI as the criteria for “high traction” because according to NFSI, floor surfaces maintaining this level of slip resistance when wet have proven to reduce slip-and-fall claims by between 50% and 90%.
- For light to heavy shoe-traffic areas
- Mineral-coated, high friction slip-resistant surface
- Highly durable surface withstands the rigors of equipment traffic
- Low-profile design helps reduce trip hazard
- High performance pressure-sensitive adhesive for easy application
- Applications: flat surfaces, steps, stairways, entrances, ramps, ladders, lawn equipment, snowmobiles, scooters, construction machinery and vehicles
- Custom shapes and sizes are also available
- NFSI High Traction Certification
| 3M ID | 7100032939 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Backing (Carrier) Material | Poly Coated Paper |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Series | 600 - General Purpose |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 425.016 G |
| Base - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.671323185166056 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9369998882476793 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6435293433176577 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.519 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 291.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 322.77642901742496 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.7500630797647676 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.57499922231937 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.590551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5289.358 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.701 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.168 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 934.7599916638809 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 617.7881695849513 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 280.224 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review

