3M™ Safety-Walk™ Slip-Resistant General Purpose Tapes and Treads 600, White, 1219 mm x 45.7 m, 1 Roll/Case
This mineral coated, slip resistant material features a highly durable white surface suitable to be printed . Low profile design helps reduce trip hazards.
Special Price
$3,410.74
Regular Price
$4,012.63
| UPC | 00638060372326 |
|---|---|
| 3M ID | 7100216202 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety-Walk™ Slip Resistant Tapes and Treads Series 600 has been certified by the National Floor Safety Institute (NFSI) as providing “high-traction.” A wet static coefficient of friction (SCOF) of greater than 0.60 was chosen by NFSI as the criteria for “high traction” because according to NFSI, floor surfaces maintaining this level of slip resistance when wet have proven to reduce slip-and-fall claims by between 50% and 90%. This mineral coated, slip resistant material features a highly durable white surface suitable to be printed
- For light to heavy shoe-traffic areas
- NFSI High Traction Certification
- Mineral-coated, high friction slip-resistant surface
- Highly durable white surface suitable to be printed on
- Highly durable surface withstands the rigors of equipment traffic
- Low-profile design helps reduce trip hazard
- High performance pressure-sensitive adhesive for easy application
- Applications: flat surfaces, steps, stairways, entrances, ramps, ladders, lawn equipment, snowmobiles, scooters, construction machinery and vehicles
- Custom shapes and sizes are also available
| 3M ID | 7100216202 |
|---|---|
| Part number | 688 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Backing (Carrier) Material | Poly Coated Paper |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 688 |
| Product Series | 600 - General Purpose |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 42400.9 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9409.861339407718 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 93.47798332674776 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 88.00000317465657 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 154.2 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 39916.13 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 9409.861339407718 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 93.47798332674776 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 88.00000317465657 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.251968503937007 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 52.24409448818898 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.637795275590552 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 154.2 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 42400.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 39916.13 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 132.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76035.58514203642 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 610.6804662521109 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 528.0005040649163 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 53.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.246 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 239.497 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 85.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 137.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 6 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |
Write Your Own Review


