3M™ Safety-Walk™ Slip-Resistant Fine Resilient Tapes and Treads 200, White, 305 mm x 18 m, 1 Roll/Case
High friction, fine resilient textured, slip resistant material. Reverse side coated with pressure sensitive adhesive protected by a removable liner. For wet, barefoot traffic areas.
Special Price
$361.74
Regular Price
$425.57
| UPC | 50048011193194 |
|---|---|
| 3M ID | 7010340908 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For wet, barefoot-traffic areas
- Non-mineral, fine-textured, slip-resistant vinyl surface
- High performance, water-resistant, acrylate adhesive is ideal for wet conditions
- Applications: showers, tubs, surfboards, around hot tubs and pools
- Treads: 6 in. x 24 in.
- Tapes: a variety of widths from 1 in. to 12 in. wide x 6 ft. long
- Custom shapes and sizes are available
- Fine-textured, slip-resistant surface with a pressure-sensitive adhesive backing provides enhanced safety
| 3M ID | 7010340908 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 4.399 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 18.288 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 733.4000160126304 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 9.698134913512765 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 9.501923500168223 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 12018.273 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.31 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 733.4000160126304 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.698134913512765 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.501923500168223 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12018.273 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.399 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.31 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.258 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.304 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 106730.52842168676 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 734.1393330756423 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 684.1384920121121 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.75590551181102 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.749 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 310.32 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.34 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 72 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


