3M™ Safety-Walk™ Slip-Resistant Conformable Tapes & Treads 510, Black, 49.25 in x 120 ft, Untrimmed Jumbo Roll
Ideal for use on diamond grade safety plates, steps and other irregular surfaces. Mineral coated, slip resistant with aluminum foil backing. Conforms to irregular surfaces and around edges.
Special Price
$3,940.67
Regular Price
$4,636.09
| UPC | 00048011597966 |
|---|---|
| 3M ID | 7010340874 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For irregular or contoured surfaces in light to heavy shoe-traffic areas
- Mineral-coated, high friction slip-resistant surface
- Aluminum backing conforms to corners, curves and irregular surfaces like diamond plating, riveted plates and ladder rungs
- Aggressive, high performance adhesive forms an excellent bond for a secure hold
- Applications: stairs, ladders, loading ramps, platforms, irregular surfaces like diamond plating or flat surfaces with rivets or screw heads
- Tapes and treads resist wrinkling, curling, tearing, shrinking, and lifting
- Custom shapes and sizes are also available
| 3M ID | 7010340874 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Backing (Carrier) Material | Poly Coated Paper |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 510 |
| Product Series | 500 - Conformable |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 51709.53 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4096.093723683511 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 113.99999960316792 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 79.78500608376636 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 67122.95 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 36189.87 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4096.093723683511 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 113.99999960316792 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 79.78500608376636 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 53.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 67122.95 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 51709.53 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 36189.87 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 135.89 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70602.66561478005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 747.9997954992056 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 478.7095514856213 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 31.12992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 54.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1156970.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 217.139 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 79.07 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 137.16 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 6 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 2 |
Write Your Own Review


