3M™ Safety-Walk™ Slip-Resistant Conformable Tapes & Treads 510, Black, 2 in x 60 ft, Roll, 2/Case
Ideal for use on diamond grade safety plates, steps and other irregular surfaces. Mineral coated, slip resistant with aluminum foil backing. Conforms to irregular surfaces and around edges.
Special Price
$154.34
Regular Price
$181.58
| UPC | 50048011192807 |
|---|---|
| 3M ID | 7000010831 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High-friction, slip-resistant material has a special aluminum backing that conforms around corners and adheres to irregular surfaces. Applications: diamond grade safety plates, steps and ladder rungs. Heavy equipment and vehicles. Available in custom sizes and with custom adhesives. 3M™ Safety-Walk™ Slip Resistant Tapes and Treads Series 500 has been certified by the National Floor Safety Institute (NFSI) as providing “high-traction.” A wet static coefficient of friction (SCOF) of greater than 0.60 was chosen by NFSI as the criteria for “high traction” because according to NFSI, floor surfaces maintaining this level of slip resistance when wet have proven to reduce slip-and-fall claims by between 50% and 90%.
- For irregular or contoured surfaces in light to heavy shoe-traffic areas
- Mineral-coated, high friction slip-resistant surface
- Aluminum backing conforms to corners, curves and irregular surfaces like diamond plating, riveted plates and ladder rungs
- Aggressive, high performance adhesive forms an excellent bond for a secure hold
- Applications: stairs, ladders, loading ramps, platforms, irregular surfaces like diamond plating or flat surfaces with rivets or screw heads
- Tapes and treads resist wrinkling, curling, tearing, shrinking, and lifting
- Custom shapes and sizes are also available
- NFSI High Traction Certification
| 3M ID | 7000010831 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 510 |
| Product Series | 500 - Conformable |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.803 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 84.50000561418446 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.770311965344567 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.770311965344567 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1384.707 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.803 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 322.77642901742496 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.499634771193351 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.540623930689134 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.590551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5289.358 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.041 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.606 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1115.5390466554807 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 849.6439214795435 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 385.392 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


