3M™ Safety-Walk™ Rubber Hand Roller 903, 1/Case
Helps provide a firm bond when applying slip resistant tapes and treads.
Special Price
$21.01
Regular Price
$24.72
| UPC | 50048011193415 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051951 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Hand roller helps provide a firm even bond when applying 3M Safety-Walk Slip-Resistant Tapes and Treads
- Handle is shaped for comfort
- Rubber roller surface won’t damage tape or typical surrounding surfaces
- Hand roller fits into small spaces, yet covers wide treads in just a few passes
- Roller helps ensure firm bonding to clean, dry surfaces
- NFSI High Traction Certification
| 3M ID | 7000051951 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Roller Tools |
| Application | Traction |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Marine |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 206.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.083 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 138.40825909998276 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4550341091495873 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05489510328403452 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.875196850393701 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2268.105 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 24.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.083 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | APPL |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


