3M™ Safety-Walk™ Medium Duty Resilient Tread 7740, 2 in x 60 ft, Grey Bulk Roll
Special Price
$0.82
Regular Price
$0.97
| UPC | 00051131595071 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126053 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety-Walk™ Tapes and Treads are designed to provide traction on slippery surfaces where potential slips and falls can occur or where safety may be a concern. 3M™ Safety Walk™ Wet Environment tape is fine-textured for enhanced safety and comfort in light and wet-traffic areas.
- HELPS CREATE A SAFER INDOOR OR OUTDOOR walking surface in wet conditions or high-traffic areas
- USES INCLUDE locker rooms, hot tubs and pools, waterskis, watercraft, exercise equipment and conveyers
- RESISTS WEAR for enhanced durability
- SELF-ADHESIVE BACKING for quick and easy application on clean metal
- AVAILABLE IN PRE-CUT AND CUSTOMIZABLE ROLLS to fit many work projects
- EASY TO APPLY, cut to size with scissors
- COMFORTABLE to walk on with bare feet
- FOR BEST RESULTS, area must be primed with a high-strength contact adhesive, such as 3M™ Hi-Strength 90 Spray Adhesive
- HELPS MEET OSHA AND ADA COEFFICIENT of friction recommendations
| 3M ID | 7000126053 |
|---|---|
| Keywords | Carpet Tread, step treads, star tread, vinyl stair tread, vinyl stair treads, tread, treads |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.912 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.016666667 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | FEET |
| Unit of Use - Unit | FT |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 112.50001830712323 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.0106158311260836 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.997388095394991 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1843.545 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.906 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 60 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | FEET |
| Consumer - Item Unit | FEET |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1105.7502429965489 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.559735076672476 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.984328572369945 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18.12 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.697 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.436 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.221 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.221 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 360 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | FEET |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97027.75311062433 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 930.3507464201834 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 838.9030000658962 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.59 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 380.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 420 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 25200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | FEET |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


