3M™ Safety-Walk™ Medium Duty Resilient Tread 7739, 1 in x 60 ft, Grey Bulk Roll
Special Price
$0.47
Regular Price
$0.55
| UPC | 00051131595064 |
|---|---|
| 3M ID | 7010340754 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety-Walk™ Tapes and Treads are designed to provide traction on slippery surfaces where potential slips and falls can occur or where safety may be a concern. 3M™ Safety Walk™ Wet Environment tape is fine-textured for enhanced safety and comfort in light and wet-traffic areas.
- HELPS CREATE A SAFER INDOOR OR OUTDOOR walking surface in wet conditions or high-traffic areas
- USES INCLUDE locker rooms, hot tubs and pools, waterskis, watercraft, exercise equipment and conveyers
- RESISTS WEAR for enhanced durability
- SELF-ADHESIVE BACKING for quick and easy application on clean metal
- AVAILABLE IN PRE-CUT AND CUSTOMIZABLE ROLLS to fit many work projects
- EASY TO APPLY, cut to size with scissors
- COMFORTABLE to walk on with bare feet
- FOR BEST RESULTS, area must be primed with a high-strength contact adhesive, such as 3M™ Hi-Strength 90 Spray Adhesive
- HELPS MEET OSHA AND ADA COEFFICIENT of friction recommendations
| 3M ID | 7010340754 |
|---|---|
| Part number | 1007545 |
| Keywords | Carpet Tread, step treads, star tread, vinyl stair tread, vinyl stair treads, tread, treads |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Color Family | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.467 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.016666667 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | LNFT |
| Unit of Use - Unit | FT |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.26389205534316 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0295587644033783 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0207402739159832 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.922 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.463 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 60 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | LNFT |
| Consumer - Item Unit | LNFT |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1105.073977864491 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.00286422366408 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.237851355392067 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18108.918 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5898.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5550.996 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.098 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.084 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.098 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 720 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | LNFT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98675.3942011821 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 940.9990736837129 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 856.6502121717788 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.617 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 388.57 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.244 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 50400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | LNFT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review

