3M™ Safety-Walk™ Light Duty Resilient Tread 7751, 1 in x 60 in, Clear Bulk Roll
3M™ Safety Walk™ Rolls and Strips are ideal for helping prevent slips and falls. Safety Walk™ comes in a variety of sizes, colors, and materials.
Special Price
$0.47
Regular Price
$0.55
| UPC | 00051131594982 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126058 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety Walk™ Rolls and Strips are idea for helping prevent slips and falls. Safety Walk™ Light Duty Resiliant Tread can be used on stairways, ladders, poolside steps, boat decks, workshops and trailers. The strong adhesive resists cracking and peeling yet feels comfortable under bare feet. 3M™ Safety Walk™ Light Duty Resilient Tread is a great anti slip choice for the professional and DIYer.
- HELPS CREATE SAFER ENVIRONMENT where water is likely to create slippery surfaces such as bathrooms and recreational areas
- USES INCLUDE showers, tubs and surfboards, and around hot tubs and pools
- RESISTS WEAR for enhanced durability
- SELF-ADHESIVE BACKING for quick and easy application
- ADHERE TO CLEAN, DRY SURFACES without wrinkling, curling, tearing, shrinking or lifting
- EASY TO APPLY, cut to size with scissors
- COMFORTABLE to walk on with bare feet
- FOR BEST RESULTS area must be primed with a high-strength contact adhesive, such as 3M™ Hi-Strength 90 Spray Adhesive
- HELPS MEETS OSHA AND ADA COEFFICIENT of friction recommendations
| 3M ID | 7000126058 |
|---|---|
| Keywords | Carpet Tread, step treads, star tread, vinyl stair tread, vinyl stair treads, tread, treads |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 375.574 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.016666667 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | FEET |
| Unit of Use - Unit | FT |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 35.999981448781796 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8279989365782321 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8267334831932909 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 589.934 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 375.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 60 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | FEET |
| Consumer - Item Unit | FEET |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 751.9423857745353 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.22944896537832 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.920801798319491 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.165354330708661 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.165354330708661 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12322.128 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4640.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4500.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 720 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | FEET |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101543.51017363452 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1155.2222538487586 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1071.446594218505 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.664 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 486.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 77760 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | FEET |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


