3M™ Safety-Walk™ Light Duty Resilient Tread 7744, 2 in x 60 ft, White Bulk Roll
Special Price
$0.82
Regular Price
$0.97
| UPC | 00051131595033 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126056 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety-Walk™ Tapes and Treads are designed to provide traction on slippery surfaces where potential slips and falls can occur or where safety may be a concern. These easy-to-use strips are ideal for the bathtub, shower, locker room, around a pool and other areas with slippery, wet conditions that are not continuously submerged in water. 3M™ Safety Walk™ Wet Environment tape is fine-textured for enhanced safety and comfort in light and wet-traffic areas.
- HELPS CREATE SAFER ENVIRONMENT where water is likely to create slippery surfaces such as bathrooms and recreational areas
- USES INCLUDE showers, tubs and surfboards, and around hot tubs and pools
- RESISTS WEAR for enhanced durability
- SELF-ADHESIVE BACKING for quick and easy application
- ADHERE TO CLEAN, DRY SURFACES without wrinkling, curling, tearing, shrinking or lifting
- EASY TO APPLY, cut to size with scissors
- COMFORTABLE to walk on with bare feet
- FOR BEST RESULTS, area must be primed with a high-strength contact adhesive, such as 3M™ Hi-Strength 90 Spray Adhesive
- HELPS MEETS OSHA AND ADA COEFFICIENT of friction recommendations
| 3M ID | 7000126056 |
|---|---|
| Keywords | Carpet Tread, step treads, star tread, vinyl stair tread, vinyl stair treads, tread, treads |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.862 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.016666667 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | FEET |
| Unit of Use - Unit | FT |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 72.00002392130769 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9003847000336447 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.6799224378487672 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1179.869 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.762 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 60 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | FEET |
| Consumer - Item Unit | FEET |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 758.1845655817295 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.899891525953137 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.07999759784319 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.2047244094488185 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.2047244094488185 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12424.419 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5397.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4572.21 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 360 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | FEET |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101543.51017363452 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1316.1597052437191 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1088.6404460463036 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.664 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 493.799 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 38880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | FEET |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


