3M™ Safety-Walk™ Heavy Duty Tread 7747, 1 in x 60 ft, Clear Bulk Roll
3M™ Safety Walk™ Rolls and Strips are ideal for helping prevent slips and falls. Safety Walk™ comes in a variety of sizes, colors, and materials.
Special Price
$0.47
Regular Price
$0.55
| UPC | 00051131595187 |
|---|---|
| 3M ID | 7010383517 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety Walk™ Tapes and Treads are designed to provide traction on slippery surfaces where potential slips and falls can occur or where safety may be a concern. 3M™ Safety Walk™ Heavy Duty Tread is used for stairways, steps, ladders, and boat decks. Ideal for indoor and outdoor metal, wood and concrete surfaces, 3M™ Safety Walk Heavy Duty Tread is a great choice in anti slip protection.
- Available in 1 inch, 2 inch and 4 inch widths
- For long life in heavy traffic
| 3M ID | 7010383517 |
|---|---|
| Keywords | Carpet Tread, step treads, star tread, vinyl stair tread, vinyl stair treads, tread, treads |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 408.233 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.51 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.016666667 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | LNFT |
| Unit of Use - Unit | FT |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 42.24997229522018 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8999997067851913 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.8333473510588373 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 692.353 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 378.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 16.51 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Inner - Item Quantity | 1 |
| Inner - Total Unit Quantity | 60 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Inner - Item Unit | LNFT |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | LNFT |
| Inner - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1105.750975281478 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.649225933848932 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.000168212706047 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18120.012 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.284 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.536 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 720 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | LNFT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 846.5750867899299 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 700.0117748894234 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 317.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 50400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | LNFT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


