3M™ Safety-Walk™ Edging Compound, 12/Case
3M™ Safety Walk Edging Compound is a liquid, solvent based sealer that protects exposed edges of slip resistant tapes and treads from excessive moisture or liquids.
Special Price
$14.71
Regular Price
$17.30
| UPC | 00021200215315 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028614 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- One 5 ounce tube with convenient tube applicator seals approximately 75 to 100 linear feet.
- Protects exposed edges of 3M™ Safety-Walk™ Slip-Resistant Materials from excessive moisture or liquids.
| 3M ID | 7000028614 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Anti-slip & Grip Tapes > Anti-slip Tapes & Treads |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Safety-Walk™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 8.04015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.601968504 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.039370079 |
| Base - Metric Gross Weight | 167.829 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.422 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.069 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.267243479368847 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3699996100022582 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2839994861465593 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.04015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.601968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0393700787401574 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 430.443 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 128.82 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.422 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.069 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.18 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 405.6619904578392 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.899994239321089 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.4079938337587117 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.9 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6647.609 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2222.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1545.84 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.606 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.844 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.462 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80617.12580118074 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 892.8721618487542 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 586.17388118764 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1321078.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 265.884 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2064 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2064 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 172 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 43 |
Write Your Own Review


